NATUURBESCHERMING ons aller plicht iecieatie-iuinite (oat JIÖÖÖ 95 ZO STAAT HET ERVOOR MET DE VERDELING VAN ONZE VADERLANDSE GROND De verschillende sectoren zijn willekeurig op nevenstaande tekening aangebracht. Grasland 33.75° Tuinbouwgrond— 3.25% Recreatie in de vrije natuur Bos 6.25% Bebouwde kom iX Akkerland (Illustratie welwillend afgestaan door de Stichting Werkcomité Natuurbehoud en Recreatie te Den Haag) Al te veel recreatiegebied (gearceerd) is er bepaald niet over De toekomst van onze recreatiegebieden moet ons allen ter harte gaan. Deze gebieden liggen alle ten westen van onze agglomeratie en dus in de onmiddellijke nabijheid van de zee. In zonnige weekends stroomt duidelijk de massa zeewaarts; waarom zo weinigen de andere kant uit? Traditie speelt een rol en vooral: men heeft aan zee een keur van mogelijkheden, die elders ontbreken of nagenoeg ontbreken. Maar deze grote trek-naar-buiten, die eerst de laatste decenniën opgeld doet, brengt ook vele problemen met zich mee. aan Er heerst in ons land en met name in onze randstad, een nijpend gebrek aan ruimte. Voor al bij de recreatie laat zich dit merken. Trok men tot voor kort op een fraaie zondag en masse naar het strand van Scheve- ningen, thans schijnt men zich bewust te worden dat het daar al veel te vol is. Andere recreatie oorden worden nu dus opgezocht, doch steeds in de nabijheid van zee, strand en duinen. We zien dan dat Staelduyn, Hoek van Holland, De Beer, het Brielse Meer en Voorne steeds meer recreatie zoekenden moeten opnemen. Staelduyn, het bos tussen Hoek van Holland en Maasdijk, kan vrij veel mensen ontvangen. Hoek van Holland is momenteel op fraaie zomerse dagen aan de grenzen van zijn capaciteiten. De Beer zou nog zeer velen een rustig plekje kunnen waarborgen, ware het niet dat de bewaking ontoereikend blijkt voor zovele stedelingen. Bleef het maar bij een overschot aan bezoekers. De zaak is evenwel ernstiger, Het publiek gedraagt zich niet zoals dat betaamt in een natuurreservaat. Maar al te vaak wordt men geconfronteerd met horden krijsende en wielrennende jongelingen. Levenslustige kleuters demonteren onder aan moediging van de ouders de toch al zo spaarzame bomen, en parnassiaweitjes worden vertrapt door met voetbalschoenen uitgeruste knapen. Bewaking is vaak in geen velden of wegen te bekennen... Het recreatiegebied aan het Brielse Meer is nog in aanleg. Het belooft een parkachtig geheel te worden met bosschages en picknick-plekjes, uitzicht gevend op het water. De recreatie te water wordt er gepropageerd, doch veel resultaat levert dit nog niet op. Voorne is er wel beter aan toe dan De Beer. De bewaking van het duingebied laat weinig te wensen over en het publiek wordt op doeltreffende wijze geïnstrueerd hoe het zich te gedragen heeft. Maar naast dergelijke gebieden heeft de ste delijke bevolking behoefte aan nog twee soorten recreatiegebieden, te weten: parken en plantsoe nen, en sport- en speelvelden voor de ,,vrije- middag-recreatie", zoals de Kralingerhout voor Rotterdam en het toekomstige Stadspark voor Schiedam. Verder weg gelegen toeristische va kantieoorden niet meegerekend bestaat er thans reeds voor onze agglomeratie een tekort van 5 a 6 maal de aanwezige oppervlakte recreatie gebied! Getracht wordt hierin verbetering te brengen door de aanleg van fietspaden in de fraaie weidegebieden tussen Delft en Vlaardingen, in de Krimpenerwaard en Alblasserwaard. Verder tracht men de recreatie te water te propageren en het bezoek aan minder bekende natuur- en recreatiegebieden te stimuleren. Toch zal dit alles maar weinig verbetering kunnen brengen in de bestaande toestand. Hoe groot of liever hoe klein zal de oppervlakte natuur- en recrea tiegebied over 43 jaar, dus in het jaar 2000 zijn? Het is een vraag die feitelijk niet te beantwoorden is. Wel kunnen prognoses opgesteld worden aan de hand van bestaande plannen. Het Scheveningse strand zit met zijn bezoekers uit het hele land en daarbuiten, uit Scheveningen en Den Haag, uit Delft, en uit onze agglomeratie momenteel al propvol. Het strand tussen Scheve ningen en Hoek van Holland zal nog massa's stedelingen te verwerken krijgen. Hoek van Holland zal dan stellig veel te klein zijn voor zovelen. De zeer sterke toename is mede toe te schrijven aan het verdwijnen van De Beer als natuur- en recreatiegebied door industrialisatie. Staelduyn zal dan misschien wel geheel een militair oefenterrein zijn geworden. Het Brielse Meer en het Brielse Gat zullen veel te klein blijken, ook al doordat de duinen van Voorne in het noorden door de voortschrijdende uitbreiding van Oost- voorne, en in het zuidoosten door de aanleg van de Dammenweg gedecimeerd zullen worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 7