HOE SCHIEDAM REAGEERDE OP TROELSTRA'S „VERGISSING" 97 De Lange Haven met de vele Schiedammers ver trouwde gevel van de Ge meentelijke Openbare Lees zaal en Bibliotheek. Van 1902 tot 1917 was dit pand Het Volkshuis. Uit de memoires van wijlen onze stadgenoot dr. P. C. VISSER, diplomaat-ontdekkingsreiziger De eerste werkelijk belangrijke politieke opwinding in Schiedam ontstond door het optreden van Troelstra in november 1918, toen deze te kennen gaf, v dat hij het de plicht der regering achtte om af te treden en de macht over te dragen aan de sociaal-democraten; een wel zeer ondemocratische uiting voor deze voorvechter der democratie. Het was de eerste maal in mijn leven, dat ik plotseling in de politieke maalstroom werd mee gesleurd. Ik kwam namelijk tot de overtuiging, dat ten opzichte van de revolutionaire plannen van Troelstra een tegenactie noodzakelijk was, maar dan ook een tegenactie, welke van de gehele, goedgezinde bevolking diende uit te gaan. Ongewoon bezoek Toen ik er zeker van was, dat de liberalen en de protestants-politieke groepen het eens waren, ging ik een voor mij wel zeer ongewoon bezoek afleggen, namelijk bij de deken van de Schiedamse rooms-katholieke geestelijkheid. De pastoor ont ving mij joviaal en vriendelijk. Ik vroeg hem of de katholieken bereid waren om inzake het Troelstra- incident met de overige goedgezinde burgerij van welke politieke richting of godsdienst ook samen te werken. Blijkbaar was die mogelijkheid reeds door de katholieken onder ogen gezien, want het antwoord luidde zonder enige reserve gunstig. De pastoor nodigde mij uit om op een grote bij eenkomst van de R.K. Staatspartij onze plannen nader uiteen te zetten, een uitnodiging, die ik zonder aarzelen aanvaardde. Zo stond ik dan op een avond voor een zaal, die tot de laatste plaats gevuld was met mensen, die onder gewone omstandigheden wellicht mijn politieke tegenstanders waren, doch die ik thans tot een gemeenschappelijk optreden trachtte aan te sporen. De vergadering' verliep naar wens en stemde in met het voorstel om te geraken tot oprichting van een burgerwacht. Op verzoek van de burgemeester nam ik zitting in een commissie, die zich bezig zou houden met de organisatie. Onmiddellijk werd de inschrijving opengesteld. Uit alle politieke partijen, behalve de sociaal democraten, en uit alle lagen der maatschappij meldden zich deelnemers aan. Zo werd de Schie damse burgerwacht een der eerste in Nederland. Kort na de oprichting trokken honderden mannen door de straten van Schiedam. Een indruk wekkende betoging, waarbij zich geen enkele wanklank voordeed. De „vergissing" van Troelstra, was de enige „revolutionaire" poging, die de socialisten hebben ondernomen. Zij keerden terug tot het parlementaire beleid van voorheen. De Schiedamse burgerwacht is tot 1940 in stand gebleven en heeft in de bewogen mei-dagen van dat jaar nog actief dienst gedaan. Daarna werd hij door de Duitsers opgeheven en hij keerde ook na de oorlog niet meer terug.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 9