„De instuif. ilUM Stof te over voor 118 Mi' ff Op onze tocht langs het „derde milieu" de jeugd beweging, naast gezin en school stoven we thans eens binnen bij de Instuif. Deze katholieke organisatie voor jongeren heeft wel een heel ander aspect dan padvinderij en A.J.C., waaraan we eerder een be zoek brachten, al toont ze enige verre verwant schap met De Douche.... Een intiem zaaltje met moderne schilderingen aan de wanden, een bar en gezellige zitjes is het trefpunt van de rooms-katholieke jongeren in Schiedam. Van begin september tot eind juni zijn er iedere zondagavond veel jongelui te vinden, luisterend naar een interessante lezing, dansend, of discussiërend met elkaar over een onderwerp, dat hun na aan het hart ligt. Het wachtwoord om tot zo'n bijeenkomst in dit zaaltje (aan de Lange Haven 70) te worden toegelaten is: „Instuif". De Instuif, afdeling Schiedam van r.k. Jong Ne derland, is een vereniging die zich ten doel stelt haar leden culturele ontspanning te bieden. In bijna honderd plaatsen over geheel Nederland bezit zij afdelingen, die ieder weer behoren tot een bepaald district. De afdeling Schiedam is onder gebracht bij het district Rotterdam. „De Instuif wil openstaan voor al die ongehuwde jongelui boven de 17 jaar, die graag een goed stuk ont spanning zoeken in rooms-katholiek milieu". Met deze omschrijving typeert de Instuif zichzelf. Deze algemene doelstelling heeft ook de afdeling Schiedam zich eigen gemaakt in haar bestaan van twee-en-een-half jaar. Zij telt op het ogenblik bijna tweehonderd leden. Doordat men als ingeschrevene van de Instuif niet alleen lid is van zijn afdeling, doch van de landelijke Instuifbeweging kan ieder lid overal in 't land op vertoon van zijn kaart een Instuifbijeen- komst bijwonen. De landelijke Instuifbeweging telt momenteel ongeveer 30.000 leden. Door de samen bundeling is de Instuif in staat voor haar afdelingen op hoog peil staande avonden te laten verzorgen door de beste artiesten; hij bezit zelfs een eigen artiestenbureau I Ook het bestuur van de afdeling Schiedam zorgt ervoor dat zij een flinke graankorrel meepikt uit de grote keuze artiesten, sprekers, enz., die op treden voor de Instuif. Aalmoezenier H. Marcelis o.p., met wie het Instuifbestuur nauw samenwerkt, beheert een aan tal mappen, waarin alle activiteiten van de Schie- damse afdeling van haar oprichting af zijn geme moreerd. Het belangrijkste en eerste dat vermeld dient te worden, is de inrichting van het zaaltje aan de Lange Haven door de leden zelf. Met vereende krachten werd een bar in elkaar getimmerd waar aan het gezellig zitten is, er kwam een piano en een pick-up-installatie en een lid zorgde voor de wandversiering. Toén de eerste bijeenkomsten. Naarmate de verscheidenheid aan onderwerpen groeide, steeg ook het ledental, ondanks concurren tie van onze grote nabuurstad Rotterdam, waar verschillende afdelingen van de Instuif zijn geves tigd. Maar toch heeft het bestuur van Schiedam, onder voorzitterschap van Aad Laforte, in het algemeen niet over belangstelling te klagen! Naast de maandelijkse dansavonden zijn er debat-avonden, causerieën en concerten. Enkele (Slot op pag. 128) Ook prins Carnaval 1957 kon op het vasten avondbal getuigen van de goede geest die op de Instuif heerst!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 10