De Schiedamse Gemeenschap gemeenschapsleven 184 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 9, no. 9, december 1957 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Erevoorzitter', mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: M. HolI, voorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penning meester; G. W. van Bergen Wal raven, A. L. J. Kunze, E. A. Leen- derts, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, K. J. Heyboer, ir. W. E. Hoek, L. Kamp, C. Landsbergen, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, C. Rauws, A. M. Sunderman, B. Vincent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: P. Groenendaal, M. Hoi IPierre Janssen, P. Th. J. Kuyer en B. Vin cent. Eindredacteur: B. Evenhuis. Aan dit nummer werkten voorts mee: W. A. van Goudoever, E. F. Groos- man, G. D. Lutke Meijer, Anton van Duinkerken, B. Kedde en H. Nieu- wendijk. Foto's, tekeningen: KLM-luchtfoto, Chr. Breur, A. Mal tha, Gem. Archief en Gemeente werken, Sted. Museum Amsterdam en J. Roovers. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. ABONNEMENTEN: f3,per jaar of f 0,35 per nummer, voor buiten Schiedam f3,25 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Ge meenschap). INHOUD: pag. Kerstleis183 Gemeenschapsleven184 Rijksweg 20 185 Nieuwjaarswensen 188 Vincent van Gogh in het museum190 Bij de voorplaat194 Elisabeth van Deventer- Maas (I) 195 Het oude Nieuwland 198 Het nieuwe Nieuwland 200 Culturele spiegel 201 Tafeltennis 202 Schoolbuitenhuis202 Hallo Elders, hier Schiedam203 Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. if DE EERSTE van de vier „Ontmoetingen met Kunst", die het Stedelijk Museum in samenwerking met de sectie Culturele Ontwikkeling van de Schiedamse Gemeen schap organiseert, is een prettig succes geworden. Niet minder dan een honderdtal belangstellenden waren op de eerste avond in een der museumzalen aanwezig om te luisteren naar de conservator. Trouwens ook om naar hem te kijken, want hij verduidelijkte zijn eerste verkenning van de beeldende kunst met bordschetsen. Er heerste een plezierige sfeer. De tweede avond wordt op vrijdag 10 januari gegeven en wie dan komt heeft na betaling van de entree voor de inleiding gratis toegang tot de tentoonstelling van Vincent van Gogh. Men kan voor de drie volgende bijeenkomsten van „Ontmoetingen met kunst" nog inschrijven a f 1,50 per persoon. Het museum verstrekt schriftelijk of telefonisch gaarne inlichtingen. if WETHOUDER mr. M. J. M. van Kinderen van Culturele Zaken heeft op 15 novem ber de toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap officieel geopend, bij welke gelegenheid hij terecht opmerkte dat het amateurtoneel in het gemeenschapsleven van onze stad een belangrijke plaats inneemt. De wethouder zag het nut van deze wedstrijd drieërlei: het activeren van een nobele vrije-tijdsbesteding, het onderling dichter bij elkaar brengen van de clubs, en het publiek leren het amateurtoneel beter te waarderen. if ONDANKS naarstig streven van onze Gemeenschap, de Katholieke Kring en de Schiedamse Kunstkring en ampel overleg van deze organisaties met de Gemeente en de directie van het Tuschinski-concern (waartoe het Passage-theater behoort) zal er tenslotte toch geen geluidsinstallatie in dit theater worden aangebracht. Men zag weliswaar, althans aanvankelijk, aan alle zijden de noodzaak van zo'n instal latie in dit fraaie theater met zijn helaas slechte spreek-akoestiek in, maar toen puntje bij paaltje kwam en Philips al was komen kijken, werden tot scha van de beide kringen en de gemeenschap enkele financiële toezeggingen ingetrokken. De nurks, die bestedingsbeperking heet, had ook hier zijn onprettig gelaat getoond. Een gevolg is dat we de Haagse Comedie, afgezien van enkele gemaakte afspraken, vermoedelijk niet gemakkelijk weer binnen onze wallen zullen krijgen. Jammer. if BEKEND is dat de Schiedamse Gemeenschap op 22 mei 1958 tien jaar bestaat. Aanleiding tot grote feesten, zoals in de huidige jubileumcultus misschien zou moeten geschieden, zal dit feit niet zijn. Wel wordt die avond in het Passage-theater een balletavond van het Ballet der Lage Landen gegeven, die behalve voor genodigden van het bestuur, ook voor andere belangstellenden toegankelijk zal zijn. if DE SECTIE JEUGD zit in de kerstvakantie niet stil. Uitgaande van de gedachte, dat de jeugd niet alleen in de grote vakantie verstrooiing behoeft, heeft men voor 27 december een ruilbeurs voor postzegels en andere ruilobjecten gedacht. Op 30 december komt er een filmvoorstelling voor de rijpere jeugd en op 31 december een filmprogramma voor de lagere-schooljeugd. Op 2 januari zal het gebruikelijke nieuwjaarsvuur op de zandvlakte worden ontstoken en tenslotte zal op 4 januari door de Toneelgroep Arena in het Passage-theater een vrolijk stuk worden op gevoerd. if OVER Kerst en Nieuwjaar gesproken! Namens allen voor allen: prettige Kerst dagen en een gelukkig Nieuwjaar!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 12