In 1965 Randstad Holland aaneen 185 EN HOORT DE LAATSTE JAREN MEER EN MEER spreken over het samengaan der gemeenten in het gebied van de Beneden-Maas. Allerlei streekbelangen maken dit samengaan noodzakelijk. Wij ontkomen er eenvoudig niet aan. Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis groeien aaneen tot een machtig centrum van industriële bedrijvigheid en alleen al het ruimteprobleem schakeltde belangen van al deze gemeenten aaneen. Het nieuwste voorbeeld daarvan is het ontwerp-Rijksweg 20, waarbij alle gemeenten tussen Rotterdam en Hoek van Holland gelijkelijk betrokken zijn. En zie, nu doet zich daarbij het merkwaardige feit voor dat Schiedam centraal ge legen de leiding neemt bij de grootscheepse actie om deze weg er wat men noemt bij de autoriteiten door te drukken. Misschien toevallig, omdat het eerste kunst werk" in verband met de ophoging van de spoorwegdijk SchiedamDelft aan het grote karwei vooruit moest worden geschoven, zodat de eerste paal die directeur- generaal ir. A. G. Maris van Rijkswaterstaat dinsdag 26 november jl. heeft geslagen, een Schiedams evenement is geworden. MAAR, toevallig of niet: de feiten liggen dan toch maar zo, dat de gemeentebesturen van Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis en de hoge ambtenaren van Waar eens een slagader van ons verkeer zal lopen. Over het nu nog belachelijke paadje lopen de genodig den in ganzepas naar het begin van het project. Weer gaat een eerste paal de grond in. Niet voor een of ander gebouw ditmaal, maar voor een groot gemeenschappelijk belang: Rijksweg 20. Rijkswaterstaat, van de Directie Wegen, de Directie Zuid-Holland, de Directie Sluizen en Stuwen, de Pro vinciale Waterstaat Zuid-Holland, de directeur van de Planologische Dienst en de N.V. Spoorwegopbouw, naar Schiedam zijn gekomen en langs een smal met ijzeren platen verhard paadje twee kilometer de pol der zijn ingesjouwd nou, laat het dan anderhalve km zijn of één, een kniesoor, die daarop let en dat alleen om aanwezig te zijn bij Schiedams grote triomf: de eerste paal voor een weg, die voor alle door hun burgervaderen vertegenwoordigde gemeen ten van de grootste betekenis is. Dit is een precedent, dat goede kans maakt traditie te worden. NEEN, wij behoeven geen lans meer te breken voor de spoedige uitvoering van Rijksweg 20. De directeur- generaal van Rijkswaterstaat heeft het onomwonden gezegd: er bestaat over deze weg geen verschil van mening tussen het Rijk, de Provincie en de Gemeen ten. Aan alle kanten is men door drongen van de enorme beteke nis voor het bedrijfsleven, die deze weg zal krijgen. Ir. MARIS had echter geen ar gumenten meer nodig om over tuigd te geraken. Hij was al over tuigd. Rijkswaterstaat is van het begin af overtuigd geweest. In de tijd, dat gemeenten als Vlaar-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 13