Dit was zijn leven 1853 1857 1869 1873- 1876 1876 1877 1878 1879 En dit deed men met zijn werk NUi dat kon' want beha|ve wat oud vj 193 Op 30 maart werd Vincent van Gogh geboren te Zundert (Noord-Bra bant), waar zijn vader predikant was; hij was de oudste zoon. Op 1 mei werd zijn broeder Theo geboren, die de enige was, die Vincent en zijn werk waardeerde en die het hem financieel mogelijk maakte te schilderen. Vincent schreef Theo geregeld; deze correspondentie is later uitgegeven. Op 30 juli begint Vincent als leerling in de kunsthandel Goupil in Den Haag; één van zijn ooms had deze zaak opgericht. In een tijd toen er nog geen fotografische reprodukties bestonden, gemaakt naar beroemde schilderijen, brachten zij gravures in omloop. Vincent werkt bij Goupil te Londen, Parijs, weer te Londen en nogmaals te Parijs. Hij wordt ontslagen wegens moeilijkheden met zijn chefs. Hij was in die jaren overdreven godsdienstig en bestudeerde iiveriq de Bijbel. Vincent wordt hulpleraar op Engelse kostscholen, waar hij tevens hulpprediker was. Hij is enkele maanden werkzaam in een boekhandel te Dordrecht en uit dan het verlangen predikant te worden evenals zijn vader. Het blokken op Latijn en Grieks geeft hem geen voldoening; hij wil iets voor andere mensen zijn en houdt met de studie voor dominee op. Hij volgt te Brussel drie maanden een missieschool en wordt hulpprediker in het Zuidbelgische mijndistrict, de Borinage. Hij predikt slecht, maar is een goede ziekenverzorger. Zoals vroeger overdrijft hij, geeft zijn kleren weg aan armen, slaapt op de grond. Zijn bestuur vindt dit te veel en geeft hem ontslag. (Sla om naar de volgende pagina) t. In 1903 kreeg een Bredase timmer man bezoek van een paar uitdragers, die ,,oude rommel" wilden kopen. koperwerk had de timmerman ook nog de hele Brabantse nalatenschap van een zekere Vincent van Gogh in bewaring en die rommel kon dan meteen weg. Hetgeen geschiedde voor een rijksdaalderhonderden teke ningen en schilderijen namen de uitdraqers mee EN TOEN.... .verscheurden ze eerst een honderd tekeningen, die waren toch waardeloos. Vervolgens verkochten ze een aantal grotere doeken aan een voddenman, die ze naar een fabriek in Tilburg braGht, waar ze werden vernietigd. De vrouw van een der uit dragers wilden geen naakt" in huis en dus werden alle naakt- studies ook weggegooid. De uitdragers spijkerden een paar doeken aan de handkar en gingen met een lading tekeningen naar de markt. Prijzen: 5 cent of een dubbeltje, soms drie voor een dubbeltje, pakweq een schil derij erbij. Tenslotte kwam er een heer, die alles wat nog op de wagen lag, voor een gulden kocht. Deze speculerende heer ging ook achter de andere werken aan en de uitdragers waren niet mal, die be grepen wel dat er geld in zat en ze vroegen tenslotte wel negentig gulden voor een doek! Toen de uitdragers die „enorme" winst hadden binnengesleept, zagen ze een poosje later, dat hetzelfde doek. voor vierduizend qulden qeveild was!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 21