194 1880 Hij wordt zich bewust van zijn roeping als kunstenaar. Theo begint hem te helpen. 1881 Vincent werkt eerst te Brussel, daarna te Etten (Noord-Brabant) en na een ongelukkige liefde trekt hij naar Den Haag. 1882 Te Den Haag legt hij zich in de eerste plaats toe op tekenen, maar daarna begint hij- ook te schilderen. Hij leeft gedurende enige tijd samen met een vrouw, die hij op de goede weg hoopt te brengen, maar hij moet dit opgeven. 1883 In het najaar gaat hij enkele maanden naar Drente (Hoogeveen, Nieuw- Amsterdam). De eenzaamheid wordt hem echter te groot en ten einde raad gaat hij terug naar het ouderlijk huis te Nuenen. 1884 Dit was een moeilijke tijd voor Vincent, die thuis geen waardering voor zijn werk vond, en voor zijn ouders, die in de pastorie iemand hadden, die niet in hun sfeer paste. Hij schilderde stillevens, landschappen en vooral studies van de boeren (De Aardappeleters!). 1885 Na de dood van zijn vader gaat Vincent drie maanden naar Antwerpen. Hij volgt lessen aan de academie, maar wordt naar een lagere klas teruggezet omdat hij niet zou kunnen tekenen! 1886 Plotseling vertrekt Vincent naar Parijs, waar hij twee jaren met Theo samenwoont. Theo was ook bij Goupil werkzaam. Hij deed er het zijne toe de jonge schilders bekend te makendit waren de later zo beroemde impressionisten. Vincent, die in Holland zeer donker geschilderd had, kwam door hen tot een veel lichter palet. 1888 Vincent gaat naar Aries in het zuiden van Frankrijk, waar hij enkele van zijn beroemde schilderijen maakt, die zeer kleurig zijn. Hij heeft de illusie daar een schilderskolonie te stichten. In verband daarmede maakt Theo het mogelijk, dat de Franse schilder Paul Gauguin met hem komt samenwonen. De twee heftige karakters kwamen na korte tijd tot onenigheid. Na een grote ruzie vertrok Gauguin en Vincent moest over spannen in het ziekenhuis worden opgenomen. 1889 De toestand van Vincent brengt hem er toe zijn intrek te nemen in het gesticht St. Paul te St. Rémy, niet ver van Arles. Wanneer hij zich goed voelt, tussen zijn crises door, gaat hij voort met schilderen, soms in zijn kamer, soms buiten. 1890 Vincent voelt zich beter en bezoekt Theo, die inmiddels getrouwd is en een zoon gekregen heeft, te Parijs. Hij ontmoet er enkele oude ken nissen en gaat daarna naar Auvers-sur-Oise (een uur met de trein van Parijs). Daar maakt hij nog enkele prachtige schilderijen. Op 29 juli maakt hij een eind aan zijn leven. Ongeveer zes maanden later sterft Theo. Zij zijn naast elkaar te Auvers begraven. BIJ DE VOORPLAAT VINCENT VAN GOGH is heel beroemd, maar we stellen ons toch voor, dat menige Schiedammer nog nooit een echt werk van hem gezien heeft. Daarom mogen we de Kerstten toonstelling van Vincent van Gogh in het Stedelijk Museum, die van 21 december tot 27 januari gehouden wordt, als een heuglijk feit beschouwen. Want mooier dan de mooiste reproduktie is het kunstwerk zelf. Op de tentoonstelling vindt men de tekening, die Vincent toen hij nog bij zijn ouders in de pastorie te Nuenen werkte, maakte van een VROUW DIE HET BROOD SNIjDT, maart 1885. Vincent zat dagen achtereen te werken in de hutjes der landarbeiders. Zonder hen te idealiseren had hij toch een grote genegenheid voor hun wezen en kennelijk vooral een zekere hunkering naar de intimiteit der hutten, waar iedereen zijn plaats had terwijl hijzelf thuis een vreemde eend in de bijt" was.Studiezin (het tegenlicht-effect!) en deze ge negenheid spreken uit de fraaie tekening.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 22