Het NIEUWE Nieuwland f*- Moderne stadsbouw eentonig? En dit spel van verhoudingen tussen hoog en laag dan, waar burgemeester van Haarenlaan en Ruys de beerenbrouck- laan elkaar ontmoeten? Het is beslist de moeite waard op een vrij uurtje eens een paar waterdichte schoenen aan te trekken en een wandeling te maken door de in aanbouw zijnde woningcomplexen aan de noordkant van de stad. De meest interessante manier om de groei van Schiedam in dit stadsgedeelte te volgen is een trip van west naar oost. Wilton, de steeds groeiende werf, waartegenover de twee torenflats nu geheel zijn be woond, vormen van Vlaardingen komend een waar dige entree van de stad. Vrijwel nog nergens in Nederland vindt men de moderne schaal van werken en wonen in een zo duidelijke relatie en zo dicht bij elkaar. Bewust schreef ik n o g nergens, want zeker zullen in de nabije toekomst in onze Randstad wonen en werken zo sterk met elkaar verweven worden, dat op verscheidene punten langs de Maas dit boeiende con tact tot stand komt. Zetten wij onze wandeling voort dan zien we aan de Van Haarenlaan een derde torenflat, die wat zijn situering betreft veel meer betrokken is op het achter liggende polderlandschap. We moeten daarbij niet vergeten dat, wie over tien jaar daar naar boven klimt, het uitzicht heeft over de satellietstad Kethel met 30.000 inwoners, en de noor delijke stadshelft van Vlaardingen met 80.000 inwoners. Grote oost-west verkeerswegen en een nieuwe spoorlijn zullen dan tussen de woonwijken door hun weg zoeken ter verwerking van nationaal en continen taal verkeer. De noord-zuid lopende Benelux-weg met een grote tunnel ongeveer ter plaatse van de Vijfsluizen moet, als alles goed gaat, dan volop in uitvoering zijn. In het hart van het nieuwe Nieuw/and.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 27