200 Gaan we nu de Troelstralaan in dan voelen we di rect de veel intiemere schaal van de wijk. Het Wibautplein is bijna gereed. De winkeliers hebben er naar men zegt een goede boterham en er zijn maar weinig avonden, dat er in het wijkgebouw niets te doen is. Een van de boeiendste stukken van Nieuwland is naar mijn mening de Singelpartij, links en rechts van de Nolenslaan. Alle denkbare woon-mogelijkheden die deze tijd biedt kan men hier op een of andere wijze beleven. Lage bejaardenhuisjes, de maisonnettes boven 't wijkgebouw, etagewoningen, galerijwoningen, en flinke eengezinshuizen, scholen en winkeltjes. Op de achtergrond komen straks de hoge flatge bouwen van het tweede winkelcentrum, waar nu de paalfundering reeds voor is geheid. De nieuwe Damlaan overstekend zien we links een grote ruimte, het toekomstige kruispunt met deVan Haarenlaan, dat stedebouwkundig nog vorm moet krijgen. Aan de westzijde is een plan klaar voor een flatge bouw van acht verdiepingen waaronder een achttal winkels. Aan de oostzijde is ruimte geprojecteerd voor een bedrijfsgebouw. Tegenover de in aanbouw zijnde Technische School staan een honderdtal heipalen te wachten voor een gebouw voor de huisvesting van bejaarden. Het is goed zich te realiseren, dat dit nieuwe stads deel met bijna 15.000 inwoners op enkele bijzondere gebouwen na als continu-contract door één grote bouwmaatschappij in acht of negen jaar wordt uitge voerd. Als Nieuwland vol is komt de sanering van de oude stadsgedeelten aan de orde, waar hier en daar reeds een begin mee is gemaakt. En dat is hard nodig, want als we langs de Damstraat de oude binnenstad weer in gaan, zien we links en rechts de .onbewoonbaar" verklaarde huisjes uit begin 1900 en dan voelen we niet alleen de enorme sociale omwenteling die heeft plaats gehad maar ook, dat we zonder de moderne produktiemiddelen en de moderne stedebouwkundige oplossingen de mensen niet onder dak kunnen krijgen. E. F. GROOSMAN. Nieuw en oud in vogelvlucht. Het moderne Nieuwland aan weers zijden van de Troelstralaan, de brede as van deze nieuwe stadswijk. Op de achtergrond de oude stad, begrensd door de Vlaardingerdijk. Links boven het terrein van Hermes-DVS met nog juist zichtbaar enkele huisjes aan de Noordvestsingel. De foto is reeds van enkele jaren geleden en geeft dus de laatste ontwikkeling niet weer.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 28