Aan onze abonnees 203 Het spijt me, lieve lezer-elders, maar eigenlijk kan ik mijn schrijfmachien niet meer zien. In de weken die aan ,,het heerlijke avondje" voorafgingen heb ik aan één stuk door stompzinnige versjes zitten tikken voor een kleine dertig familie leden. Ik heb „Sint" op „Vrind" laten rij men (een bijzonder mooie vondst!) en „Sinterklaas" op „Pieterbaas" (ook een heel fijn literair trekje). Zo nu en dan heb ik over het apparaat heen gegluurd naar de emmer gips, de potten lijm, de lapjes oude jurk, de heuvels karton, de stukken ijzerdraad en naar mijn innig-beminde gade die dat alles samenvoegde, in elkaar paste, onderste boven gooide, er in graaide, er aan plakte, enfin: die bezig was „surprises" te maken. Op een van de laatste avonden, toen ik vergeefs probeerde „de bestedingsbeper- king"esthetisch-verantwoordonderte bren gen, rolde neef Meijer onze woon-werk-eet- ontvang-kamer binnen met een groot pak onderzijn arm en een rumoerderig: „Moe-o ten jullie nou eens kijken." „Wat rijmt er op bestedings-beperking viel ik aan. „Weet ik niet.maar hier heb ik. „Mijn vogelkooi" gilde mevrouw Se- bastiaan. In zijn enthousiasme had neef een stap achteruit gezet en stond met zijn log-brutale lijf boven op de breipennen- vogelkooi, die zij met eindeloos geduld voor tante Alie had gefabriekt. „Sorry" zei het mispunt, „maar moet je...." Hij ontdeed zijn pak van touwen en papier.„Ik heb voor Henkie een loco motief. „Dief, lief, grief, van der Kief" lalde ik. „Zo iets geweldigs" jengelde hij ver der. Er kwam een doos vol radertjes en schroefjes te voorschijn, een handjevol knopen zus en dingetjes zo, wat losbenge- lend metaal en een ons of drie koper. „Het leuke is datje hem zélf in elkaar moet zetten. Hier is het boekje waar alles in staat. Eerst nemen we het onderstuk nummer één. Dat is dit.of nee.het zal dat wel wezen. Zie je, daar zetten we straks de wielen aan. En dan.... nee, wacht, nou houd je het achterstevoren, geloof ik.Juist, dat past. Gemakkelijk hee.Nu bouwen we daaraan het. Ondanks de ontelbare ver hogingen van materiaalprijzen en lonen hebben wij het abonne mentsgeld voor 9 jaargangen tot dusver op f 3.gehand haafd. U zult het alleszins billijken dat wij dit bedrag met ingang van de 10e jaargang (maart 1958) tot f 4.zullen verhogen. Abonnees die reeds vóór die datum gireren wordt verzocht hiermede rekening te houden. Het volgend nummer van dit blad zal omstreeks 1 februari verschijnen. Na een uur of drie begon de locomotief er werkelijk al heel locomotieverig uit te zien. Tegen half één hadden we nog maar vier knopjes waar we geen raad mee wis ten. Een ervan bleek nodig om de schoor steen vast te zetten, twee andere konden we binnenin kwijt. maar wat doen we nou met dat vierde en laatste knopje? „Het zal voor reserve zijn" hoopte ik, hunkerend naar bedrust. „Nee", ontkende neef Meijer, „dan zou het in ons boekje staan. Weet je wat? We nemen de hele zaak nog eens van voor naar achter door: Eerst het onderstuk nummer één Het klopte allemaal als een bus. Dat knopje bleef over. „Dat kan niet" zei Meijer, „laten we nou maar niet kinderachtig zijn en de hele boel even uit elkaar halen". Maar hoe dan ook, we moeten er door, daar zijn we voor! Ons oog viel deze maand (dat is novem ber) bovenop het toneel. Dat komt o.a. door de opening van de toneelwedstrijd natuurlijk.maar bovendien: Van ouds her zijn de Schiedammers dol op toneel geweest. Zij genoten ervan om Geraldo Geraldini, de schrikkelijke roverhoofd man, met een houten mes tussen de tanden over de planken te zien sluipen. Zij hielden hun adem in als Cunegonda, de schone maagd, in handen van bomba zijnen ellendelingen was gevallen. Er viel een steen van hun hart als de jonge graaf net op tijd de bandiet het puntje van zijn degen in de borst stak. Zestig jaar is het nu geleden dat „Al- berdingk Thijm" werd opgericht.Zes tig jaar: dat betekent vier honderd vijftig Mijn vrouw zat te knikkebollen, ik geeuwde overluid, maar neef was niet te houden. Om kwart voor drie lag de hele locomotief deel na deel gedemonteerd en we namen opnieuw eerst het onderdeel nummer één. Om vijf over vier stond hij weer in alle glorie en hielden we opnieuw dat éne, onnozele knopje over. „Daar snap ik geen biet van" krijste neefKom op, lui, we laten ons niet kisten, we halen hem wéér uit elkaar". „Maar niet HIER.!" beslist ik. „Geef je nou al de moed op?" hoonde onze gast. „Probeer het thuis, als je het per se niet laten kan" adviseerde ik, „wij qaan naar bed". Teleurgesteld slofte hij heen. Ik had een afschuwelijke nacht met al maar uit elkaar vallende locomotiefjes, die grijnzend onderdelen tussen de kraag van mijn pyjama lieten vallen. Met een gil werd ik wakker toen de wekker ratelde. Het was de wekker niet; het was de telefoon. „Ben jij het?" grinnikte de stem van die ontzettende neef MeijerWeet je nog van dat knopje dat telkens overbleef?" (Alsof ik dat niet meer weten zou, alsof ik dat ooit in mijn leven zou kunnen ver geten!) „Ik héb het!" riep hij hysterisch... „ik HEB het.... dat knopje hoorde er hele maal niet bij.'t was van mijn vulpot lood". Knopje, propje, stropje, verstop je.... Schrijfmachines en rijmwoorden.... abah, abah! verschiIlende toneelstukkenPierre, de galeiboef" was er een waarbij de zak doeken aan de lopende band werden uit gewrongen!. en dan had je „De pries ter" met als duidelijke ondertitel „marte laar van zijn plicht"alsjeblieft! Als Marius von Haosteren hij is nu zeventig als gepatenteerde schurk links en rechts om zich been moordde kon het gebeuren dat zijn publiek zo wild werd dat het hem toeriep: „Kom der es af als je léf hebt!" Tientallen medailles en lauwerkransen zijn „Alberdingk Thijm" in de zestig joar van haar bestaan ten deel gevallen. Misschien komt daar ook nog eens de beker van de S.G. bij, maar dan zal het A.T. bestuur eerst moeten besluiten om méé te doen aan de toneelwedstrijd van onze sectie Toneel! Het zijn niet alleen de ouderen: de Schie- damse toneelvereniging De Amateur heeft onder leiding van mejuffrouw R. Kamp een clubje van bijna dertig kinders tussen 7 en 14 jaar bijeengebracht, dat er lustig op los feest en op lost kaboutert. Na wekenlang vlijtig gezwoeg hebben zii in een volle Arcade-zool „De bruiloft van de Kabouter koning" voorgedragen. Rest mij tot slot te melden dat op 18 december de nieuwe Ned. Herv. Kerk (Opstandings-kerk) van het architec tenbureau Van den Broek en Bakema officieel in gebruik genomen is. Deze kerk staat in Nieuwlond In januari is men met de bouw begonnen en niemand heeft durven hopen dat zij dit jaar nog klaar zou komen. SEBASTIAAN.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 31