222 vrouw had zich haar maatschappelijke plaats voor goed veroverd: als onderwijzeres en ambtenares, verpleegster en vroedvrouw, klerke en mantri. Coëducatie gold op lagere en middelbare scholen welhaast als een normaal verschijnsel. Reeds studeerde een enkeling onder de Indonesische vrouwen aan de universiteit ter voorbereiding voor hogere verant woordelijkheid. Veel meer dan vroeger werd het huwelijk een zaak van eigen vrije keuze, de verhouding tussen de huwelijkspartners er een van gelijkwaardig heid, al bleef vaak het keurslijf van adat en vooroor deel knellen. Maar al-met-al moet de vooruitgang mevrouw Van Deventer deugd hebben gedaan, wan neer zij terugblikte op de toestanden in haar Indische tijd, de laatste decennia van de vorige eeuw. Het kwam tot uiting in ter jubileumvergadering gesproken woorden: Kartini zou in het tegenwoordige Indonesië geen aparte vrouw meer zijn, er liepen nu vele Kar- tini's rond, haar strijd was niet om-niet gestreden! Haar persoonlijk cachet Tot kort voor haar dood heeft mevrouw Van Deven ter aan het verenigingswerk actief deelgenomen. Juister uitgedrukt: totdat de Duitse inval de verbin dingen verbrak en het werk aan Indische kant nog bijna twee jaar zonder Nederlandse steun zou worden voortgezet; toen, maart 1942, zou de Japanse opmars ook dit werk als onderdeel van de westers-culturele invloed tot de grond proberen af te breken,vergeefs overigens. Maar tot mei 1940, dat wil zeggen tot ver in haar 83ste levensjaar, heeft mevrouw Van Deventer zich vitaal geweerd en aan het in organisatorische banen geleide werk in menig opzicht een eigen per soonlijk cachet verleend. In het beginstadium, toen de oprichting der scholen het uitstippelen van een tracé op het nog vrijwel blanke papier der meisjesopvoeding vroeg, heeft vooral de onderwijstechnische kant haar beziggehou den. Daarnaast gaf de personeelsvoorziening, van Nederland uit, vaak handen vol werk en het gold als vanzelfsprekend dat zij dit onder haar hoede nam. Excellerend in vergadertrouw en continuïteit was zij eveneens de aangewezen persoon, wanneer waar- A4r. C. Th. van Deventer, stichter van de Vereeniging Kartini-Fonds. ,,Vóór ailes het heil van de inlander moet het parool zijn", zo schreef hij reeds in zijn eerste Indische jaren uit Ambon. nemingen in raad van beheer en bestuur nodig waren bij langduriger afwezigheid van praeses of secretaris. Niettemin krijgt men de indruk dat zij zich het meest op haar plaats voelde en dan ook het sterkst was in de menselijke contacten en het persoonlijke inleven in anderer problemen en moeilijkheden. Dit kwam reeds tot zijn recht in haar minutieuze zorg bij de selectie van meisjesboeken voor de bibliotheekjes der Kartinischolen. Nog als 82-jarige zat zij gebogen over de kinderlectuur of luisterde kritisch naar de voor lezing ervan, menigmaal het voorhoofd zorgelijk ge rimpeld, omdat er weer zo weinig geschikt was voor

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 10