J 224 PARTICULIERE ROLSCHAATSEN BANEN Niets van bekend, zegt u. Inderdaad zijn ze er ook niet. Ze waren er echter eenmaal wel. En er zullen nog wel Schiedammers in leven zijn, die er in hun jeugd reeds menig baantje op gerold hebben. Van die banen had de firma Brinkman en Co., rijwielherstellers - Hoogstraat 33, de primeur. In november 1907 kreeg zij vergunning tot exploi tatie daarvan in de r.k.-Volksbond. Het werd echter midden december 1909 alvorens zij tot opening kon overgaan. Tegen betaling van 25 cent kon men gedurende een vastgestelde tijd trachten de kunst machtig te worden dan wel sierlijke figuren rollen. Kennelijk is de rolschaatssport, zij het dan niet in Schiedam, van nog oudere datum. De Schie- damsche Courant van 17 december 1909 toch schreef: deze herlevende sport vindt elders veel beoefenaren en kan, waar tegen woordig overal vlak plaveisel voor trottoirs wordt gebruikt, wel aanleiding geven tot toe passing op de publieke weg.Dit laatste ge beurde ook in Schiedam. In 1909 werd het trottoir in de Lange Nieuwstraat reeds door amateurs gebruikt. Dat in die dagen ook in onze stad voor die sport tijdelijk belangstelling heeft bestaan, blijkt uit een advertentie in de Schiedamsche Courant van 24 december 1909, waarin lief hebbers voor een op te richten rolschaatsenclub worden opgeroepen. De directie van Musis Sacrum wilde destijds blijkbaar niet achterblijven bij de r.k.-Volks bond. Op woensdag 29 december 1909 nl. opende ook zij in de grote zaal een baan. Kinderen hadden er op bepaalde middagen toegang tussen 2 en 5 uur tegen betaling van 15 cent per uur. Voor de volwassenen nam de directie 's avonds de romantiek te baat. Gedempt licht door veelkleurige lampions en een orkestje dat in overeenstemming daarmee zoetvloeiende melodietjes speelde. De entree bedroeg 25 cent, waarvoor men een half uur mocht rijden. De animo op de openingsavond was vrij groot, schreef de Schiedamsche Courant van 31 decem ber 1909. Niettemin schijnt het daarbij te zijn gebleven. In de volgende jaren althans komt het woord rolschaatsen niet in de krant voor. Het is zeker niet onmogelijk te noemen, dat de zaalhouders na een eerste proefneming in het belang van het behoud van de houten vloer van hun zaal schielijk op hun eerstgenomen besluit zijn terug gekeerd. De ijzeren wieltjes, zonder kogellagers houten wieltjes kende men toen nog niet zullen in dat geval dan wel debet daaraan zijn geweest. De poging tot invoering van het rolschaatsen op de baan in Schiedam kan zeer wel zijn ge stimuleerd door de aanwezigheid in Rotterdam van een zodanige baan in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Bij een uitje in Rotterdam maakten nl. meermalen ook Schie dammers daarvan gebruik. Ook de kermis kende lang voor 1909 reeds zo'n baan. B. KEDDE Nu sloten en plassen in deze maanden door ijs bedekt kunnen zijn, voelt de Schiedammer het gemis van een ijsbaan wel erg sterk. Het moest toch eigenlijk ook niet kunnen voorkomen, dat een stad als Schiedam met bijna tachtigduizend Inwoners niet de beschikking heeft over een ijsbaan! Hoeveel schaatsliefhebbers trokken enkele jaren geleden nog naar die gezellige oude baan aan de Spieringshoek en welk een gezonde vorm van vrijetijdsbe steding is de schaatssport eigenlijk niet. Op dagen met uitstekend vriesweer kwam het voor, dat de mannen van de Schiedamse IJsvereniging zo'n vijftienhonderd schaatsers op de baan hadden en dat is geen kleinigheid. Toen het enkele jaren geleden bekend werd, dat de ijsbaan op de Spieringshoek zou moeten verdwijnen voor een overigens nooit gebouwde! torenflat zal wel niemand gedacht hebben, dat Schiedam het zo lang zonder ijsbaan zou moeten stellen. ,,De bestedingsbeperking" zal men geneigd zijn te denken, maar tenslotte kan niet alles afgeschoven worden op die bestedingsbeperking, want toen de Schiedamse IJsvereniging de baan aan de Spieringshoek moest verlaten was er van bestedingsbe perking nog geen sprake Een scheve schaats Toen de oude ijsbaan dus werd opgedoekt kwam vast te staan, dat de IJsvereniging voor een groot deel van de kosten voor een nieuwe baan zou moeten op draaien en wat ons betreft, wij vinden dat onredelijk! Als men nu in aanmerking neemt wat er gedaan wordt voor bijvoorbeeld de Schiedamse voetbalverenigingen, hoeveel velden-complexen er werden aangelegd ook dit was nodig voor een aantal sportbeoefe naars, dat vaak heus minder was dan het aantal schaatsliefhebbers dat van een ijsbaan gebruik maakt, dan komt het ons voor, dat de beoefenaars van de

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 12