1 m ïw'fièl 228 VOOR DE PERIODE VAN 27 JANUARI TOT t MAART Het Stedelijk Museum exposeert in februari alleen zijn eigen collectie; in maart komt er weer een tentoonstelling van Start, een groep jonge Nederlandse schilders, die al vaker in onze stad hebben geëxposeerd. Op 14 februari is er een lezing over de crisis in de wereld en de kunst uit de jaren twintig. Het Cultureel Contact Centrum, dat men in deze kolommen tot nog toe trouw aantrof, zal met ingang van het nieuwe jaar niet meer als exposant bestaan. Men zie de rubriek Gemeenschapsleven. De Ch r. Film Actie verzorgt op 7 en 8 februari in Irene de steeds uitgestelde vertoning van de eigen Cefa-film „Eroica" over het leven en werken van Beethoven. De Ka t h Film Actie vertoont op maandagavond 27 januari voor de jongere garde in het Monopoletheater de Mexicaanse rolprent „Raices". Het verdere programma is nog niet bekend gemaakt. Het Passage Theater vertoont achtereenvolgens ,,De nachten van Cabiria", een vroegere film van Giulietta Masina; „De strijd tegen verdovende middelen" met Victor Mature; „De trots en de hartstocht" met Sofia Loren, Frank Sinatra en Cary Grant, (massa)regie van Stanley Kramer; de omstreden, eerst verboden en later vrijgegeven film over een heilsoldate „Guys and dolls" met Jean Sim mons; „Zondige vrouwen" met Michèle Morgan en Daniel Gélin; „De ontembaren" met Burt Lancaster en Kirk Douglas; en „Het rijk van de zon", een prachtige natuur film over het interessante Peril HetMonopole Theater brengt: „Michael Strogoff" en „De zoon van de wreker"; de voormalige stereoscopische „Man met de wassen beelden", nu in vlakfilmRod Cameron in „Silver Rock"Paul Hörbiger en Hans Moser in de Weense film „Even afrekenen, heren!" en Jack Palance in „Vogelvrij verklaard"; Louis Jourdan en Dany Carrel in „Escapade" en „De zoon van Caroline Chérie" met Brigitte Bardot; Anthony Quinn in „Man from del Rio" en Sterling Hayden in „Millioenen roof"; Fernandel in de geestige persiflage op een thriller „De man in de regenjas"; en „De straat der geverfde lippen" met Paul Bernard. Het Monopole Theater heeft voorts het lofwaardig initia tief genomen om op zaterdagmiddagen speciale (en door een commissie van pedagogen gekeurde) kinderfilms te vertonen. Een daad, die al veel succes heeft geoogst. Gusto's personeelsvereniging brengt op donderdagavond 27 februari een cabaretprogramma in het Passage- Theater, voorafgegaan door een: Concert van Gusto's Muziekvereniging (27/2 in het Passage Theater). Wilton-F ij enoords harmonieorkest geeft op 30 januari de jaarlijkse uitvoering in het Passage Theater. Na de pauze volgt de operafilm „Aida" met o.a. Sofia Loren. Toonkunst Muziekschool geeft op 27 februari in het eigen gebouw een voorspeelavond door de leerlingen. Op 3 en 17 februari worden er muzikale causerieën gehouden over Beethoven en een nader te bepalen onderwerp. Men zie onze rubriek Gemeenschapsleven. Een Barok-concert voor de Vrienden van het Museum staat op het programma voor februari; de juiste datum is nog niet bekend. Het b I ij s p e I J u I i a van de be roemde Engelse romanschrijver Somerset Maugham en Guy Bolton, te geven door de stichting het Nieuw Nederlands Toneel Gezelschap, staat voor donderdag 6 februari in het Passage Theater op het programma voor de leden van de Katholieke Kring (De Schiedamse Kunstkring zag het stuk reeds eerder). „Adorable Julia" is eigenlijk een bewerking door de Fransman Marc Gilbert Sauvajon van Somerset Maughams roman „Theatre" en werd dank zij Sauvajons dramatisch inzicht en de onmiskenbare geschiktheid van Maughams verhalen voor dramatische bewerking, een boeiend stuk vol geestige dialoog, hoewel in de beide laatste taferelen de situaties ten behoeve van de afwikkeling zich ietwat te sterk opeenhopen. Het stuk speelt in de toneelwereld, waar Somerset Maugham een boeiend stramien vond in de nauwe verweving van schijn en werkelijkheid, van spel en leven, in het leven van twee tonelisten, die hun eigen ik en hun toneelhuid ook zelf soms niet meer weten te scheiden, maar daardoor des te nauwer samenbehoren. Rie Gilhuys is er na jaren („Sabrina") weer mee in het publiek getreden; John Gobau is haar tegenspeler. Alles onder regie van Frits van Dijk, die zoals men weet aan het eind van dit seizoen niet langer als artistiek en commercieel leider van het N.N.T.G. wil optreden. „Ta loei ah" is de titel van de „komische thriller", die het Amsterdamse beroepstoneelgezelschap voor jon geren Puck op 13 februari in het Passage Theater voor de leden van de Schiedamse Kunstkring zal opvoeren. Auteurs zijn Arnold Ridley, de schrijver ook van de welbekende „Spooktrein", en Mary Cathcart Borer, die in dit luchtige spel drie oude vrouwtjes een aanslag op het leven van hun hospita laten beramen. Maar in die bewuste kerstnacht gebeuren meer vreemde dingen, die hier niet verklapt moeten worden. Mede dank zij Aaf Bouber, Nell Knoop en Sara Heyblom een grappig geval, dat geen dramatische pretenties mag hebben, daarvoor is het amusante gegeven te weinig sterk uitgewerkt en heerst er met name in het laatste bedrijf wat bloedarmoede. „De ander", ondertitel: „Bomen sterven staande", is het stuk, dat de leden van de NVV-Bestuurdersbond op 20 februari in het Passage Theater voorgezet krijgen door de ongesubsidieerde Amsterdamse toneelgroep Het Amstel- toneel met o.a. Riny Blaser. Het spel gaat over een dokter, een rijke weldoener, die evenwel een vreemd soort naastenliefde in praktijk brengt. Alejandro Casona verweefde droom en werkelijkheid in zijn stuk. Casona is een Spanjaard, die na de burgeroorlog naar Buenos Aires vertrok en daar vooral door zijn „De vrouw van de dageraad" en ook te onzent naam maakte als toneel schrijver, wiens werk aan Garcia Lorca herinnert.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 16