229 Het kenmerk van het beste Nederlandse Hervormde kerkgebouw en zijn inrich ting zij soberheid, rust, licht zonder nuchterheid, kunstrijke eenvoud en adel, in staat om geslachten lang de gemeente te verzamelen in het Huis des Heren, het Huis des Gebeds, ,,om te doen horen de stem des lofs en om te vertellen al uw wonderen" Psalm 26 7). Het lichte interieur met blik op de preekstoel. De strakke dynamiek van kruis en kloklre toren komt op deze foto wel zeer duidelijk tot uiting. BOVEN AANGEHAALD „KENMERK", zoals het omschreven wordt in de aanwijzingen voor gemeenten en bouwmeesters door de Bouw- en Restauratiecom missie van de Nederlands Hervormde Kerk, is onge twijfeld ook voor het Rotterdamse architectenbureau Van den Broek en Bakema het uitgangspunt geweest bij het ontwerpen van de Nieuwlandse Opstandings- kerk: de eerste kerk, die dit architectenbureau ont wierp en de eerste nieuwe kerk die na de bevrijding door de Ned. Herv. Gemeente van Schiedam in gebruik is genomen. In alle opzichten mag de Herv. Gemeente van Schiedam zich gelukkig prijzen met dit gebouw, dat een bijzonder mooie plaats aan de ingang van Nieuw- land, bij de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de P. J. Troelstralaan, heeft gekregen. Deze stede- bouwkundige ligging is voor de ontwerpers een even noodzakelijke en belangrijke leidraad geweest als het „kenmerk", dat de architect overigens beslist nog voldoende vrijheid liet om geheel volgens eigen smaak en keuze te werk te kunnen gaan. De Opstandingskerk is een kerk-aan-een-dijk ge worden. Een bouwwerk, dat zich als het ware een

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 17