f VJ 231 In 1904 kwam er een jochie van twaalf aan de hand van zijn zorgzame moeder naar de firma G. J. Vincent en Co. „op het Hoofd" (waar nu Ary Jordaan is) om als aankomend leerlingetje te beginnen tegen een halve cent per uur. Tinus van Litsenburg heette dat jochie. Omdat ie zo'n fatsoenlijk gezicht had mocht hij tussen de middag de boter hammetjes van de heren gaan halen. Die kreeg hij mee in een kistje-op-slot.... Maar bij de heren thuis hadden de dames hem eerst allerlei kleine karweitjes laten doen. Later kwam Tinusje op de teken kamer, mocht ie krulletjes en roosjes tekenen voor het kunstsmeedwerk. Toen G. J. Vincent en Co. uit elkaar was gegaan.... in Gebrs. Vincent aan de Buitenhavenweg en de firma Beukers op de Lange Haven, koos hij eerst de firma Beukers, maar in 1913 huppelde hij naar Gebrs. Vincent.daarom werd de grijze heer M. P. van Litsenburg op 31 december van het vorig jaar uitbundig gehuldigd met zijn vijf en veertig jaren trouwe dienst. Dit was tevens het moment waarop de nog vitale chef tekenaar en de leden van Orpheus weten hoe vitaal I zich uit het bedrijf terugtrok. De directie sprak vriendelijke wel verdiende woorden, vergezeld van de ge vulde enveloppe, de medewerkers, de mannen die van zijn tekeningen al die bijzonder fraaie trappen hadden gesmeed, zijn opvolgers, aan wie hij het vak had dóórgegeven en tenslotte de burgemeester van Schiedam die een gloedvolle rede hield waarvan vooral één zin onvergetelijk moet blijven: „Het heeft H.M. de Koningin behaagd u de zilveren versierselen toe te kennen verbonden aan de huisorde van Oranje Nassau. Er is altijd veel herrie bij een kermis maar toch wil niemand hem missen.... Dit jaar begint de herrie al acht maanden voor de eerste kraam gezet isDie van de Hoogstraat gillen „Zet hem toch astublieft weer op de Broersvest" Die van de Broersvest zeggen „An onze zóle.némen jullie em maar op de Hoogstraat". Kijk, de moeilijkheid is natuurlijk dat zo'n tienduizend bezoekers tegelijk wel wat lawaai maken, en wat papieren neer smijten, en wat haringkoppen deponeren, en lege frites-zakjes.en omhulsels van repen chocolade.en ze gillen allemaal tegelijk en ze joelen en Er is een comité benoemd.de oplos sing ligt eigenlijk voor de hand: Wel een kermis.maar één voor één.ieder mannetje netjes zijn beurt afwachten. tot de vorige helemaal alle tenten langs geweest is.... zal het een paar dagen langer duren das geen bezwaar. En iedereen krijgt aan het eind een emmertje en een bezempje in bruik leen om de kosten te drukkenen zal keurig de Broersvest of wat het wezen zal bijvegen Het ei van Columbus.... Der is natuurlijk ook een andere oplos sing: geen kermis, maar iedereen stort zijn spaarpot leeg in de kas van de penning meester der Schiedamse Gemeenschap. Een volkstelling zal uitmaken welke van deze beide suggesties het populairste is. Tenslotte leven we in een democratische stad Op de Zandvlakte komt een voetbal- trainings-centrum. Er zijn enige enorme masten geplaatst, waar schijnwerpers op gemonteerd zitten. Vanwege de vakantie-spreiding worden de lagere-school-kinders in onze stad op 14 juli op hun ouders losgelaten en pas weer ter schole gelaten op half augustus Wilt u er met het huren van bun galows aan de Riviera maar op rekenen? Ha haha! I Het nieuwe stadhuis.... Die luitjes aan de Singel dachten al stie kem „Het zal zo'n vaart niet lopen, wij wonen hier nog wel een jaar of twintig De stakkers hebben zich vergist, want ons voortvarende gemeentebestuur heeft de heren Kraayvanger opdracht gegeven tot het ontwerpen van een representatief gemeentehuis.,een stadhuis, waar over vierhonderd jaar de mensen nóg van zullen zeggen „Hoe bestaat het!" En Brederode is in Elsloo wéér kampioen geworden in de daar uitgeschreven toneel wedstrijd mét de eerste prijs voor regie, en de eerste prijs plus felicitatie van de jury voor mevrouw Truus Middendorp- Sparla, en dan nog een handje-vol tweede prijzen en eervolle vermeldingen.... Ik mag er tot mijn verdriet, want het schrijfmachien jeukt onder mijn vingers om er enige dartele bladzijden over vol te tikken, ik mag er helaas niet meer over schrijven: Brederode speelt in de Schie damse toneelwedstrijd hetzelfde stuk, en een jury, hoe eerlijk ook, is altijd samen gesteld uit mensen.... wat overigens natuurlijk ook veel voordelen heeft! Wat jammer van Caecilia hè.... U hebt toch gehoord dat het mannenkoor St. Caecilia is opgeheven.... Ja, snik maar eens lekker uit tegen mijn robuuste schouder: opgeheven.... gebrek aan be langstelling van het publiek, gebrek aan liefde voor de kunst van de leden.geen enthousiasme.... wat het geweest is, ik weet het niet. Of moeten we ook hier die televisie maar weer de schuld geven? Televisie.... schei tot uit.... de in vloed daarvan zal net zo tanen als van de radio. Evenals griep.... het gaat allemaal voorbij. Hebbu al griep gehad? pas één keer dit jaar? Haal dan maar vast cognac in huis of aspirine als u dat lekkerder vindt. Het mag ook een fikse borrel zijn. Over borrelshebt u gelezen dat het buitenland voor 24 miljoen van ons kostelijk nat bij-elkaar gedronken heeft? Mooi stukje werk van de Schiedamse afdeling EXPORT. Wat zal de fiscus daar dankbaar voor zijn. Wij krijgen vast wel een eervolle vermelding, moet je opletten! (of accoun tants-onderzoek!). SEBASTIAAN AAN ONZE ABONNEES Ondanks de ontelbare ver hogingen van materiaalprijzen en lonen hebben wij het abonnementsgeld voor 9 jaar gangen tot dusver op f 3, gehandhaafd. U zult het alleszins billijken dat wij dit bedrag met ingang van de 10e jaargang (maart 1958) tot f 4,zullen verhogen. Abonnees die reeds vóór die datum gireren wordt verzocht hiermede rekening te houden. Het volgend nummer van dit blad zal begin maart verschijnen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 19