De Schiedamse Gemeenschap gemeenschapsleven 218 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 9, no. 10, februari 1958 bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Erevoorzitter: mr. J. W. Peek, Burgemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: M. HolI, voorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penning meester; G. W. van Bergen Wal raven, A. L. J. Kunze, E. A. Leen- derts, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, K. J. Heyboer, ir. W. E. Hoek, L. Kamp, C. Landsbergen, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, C. Rauws, A. M. Sunderman, B. Vincent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: P. Groenendaal, M. Holl, Pierre Janssen, P. Th. J. Kuyer en B. Vin cent. Eindredacteur: B. Evenhuis Aan dit nummer werkten voorts mee: W. A. van Goudoever, J. Rubinstein, G. D. Lutke Meijer, B. Kedde en H. Nieuwendijk. Foto's, tekeningen: Gem. Archief, J. van der Hoeven, Chr. Breur en B. Evenhuis. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. ABONNEMENTEN: f 4,per jaar of f 0,40 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). INHOUD: pag. Gemeenschapsleven218 Het Maasrestaurant219 Elisabeth van Deventer- Maas (II)221 Schiedam, de stad zonder ijsbaan224 Een beurs in haar oudste functie 227 Culturele Spiegel228 Bijzondere kerkbouw in Nieuwland 229 Bij de voorplaat230 Hallo Elders, hier Schiedam 231 Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. AAN MUZIEKLIEFHEBBERS boven de zestien jaar geeft de Schiedamse Toonkunst Muziekschool gelegenheid om meer vertrouwd te geraken met de muziek waar ze van houden. Bovendien bestaat er kans dat zij intiemer bevriend raken met muziek waar ze nog niet van houden. Dit gebeurt niet in de vorm van lessen, maar in vier causerieën, geïllustreerd met grammofoonplaten. Bij de keuze derte bespreken werken zal men uitgaan van de naar voren gebrachte wensen. Het programma is dus meer als een suggestie op te vatten. Daarnaast is deze serie voor grammofoonplatenbezitters een ongedachte gelegenheid om toelichting te krijgen bij hun verzameling en tevens om kennis te nemen van opnamen van anderen. Ook het vergelijken van verschillende opnamen van een zelfde werk is mogelijk en zeer instructief. Deze eerste serie Mens en Muziek wordt gehouden in de Schiedamse Toonkunst Muziekschool, Lange Haven 103, op vier maandagavonden telkens om 8.15 uur. 3 februariBeethoven 17 februari: Bach 10 maart: Bartok 24 maart: Honegger Vijfde symphonie. Brandenburgse concerten. Concert voor orkest. Jeanne d'Arc au Bücher. Opgave door storting van het cursusgeld op giro 342825 t.n.v. de Schiedamse Toon kunst Muziekschool, met vermelding op het strookje: Mens en Muziek; per postwissel; of aan de administratie van de school. De kosten zijn f2,voor de hele cyclus; leer lingen der school f 1, Een tweede plan van de actieve muziekschoolleiding betreft het ballet. Liesbeth van Buul stelt zich voor ook voor dames boven de zestien gelegenheid te scheppen tot het volgen van balletlessen met als uitsluitend doel de bewegingsexpressie. Men zoekt nog naar een pianist, maar ook dit plan verdient een ruime kans tot slagen! -y^ ER ZIJN ANDEREN die minder fiducie in kwantiteit en geestdrift van kunst minnend Schiedam hebben en er een uitgesproken teleurstelling bij ondervonden. We spreken over de ondernemende Rotterdammer Hans van Dijk, die vier jaar geleden in de Lange Kerkstraat van een oud pandje een schilderachtig verkoophuis voor kunstnijverheid maakte, waar hij bovendien vele exposities van jonge kunste naars organiseerde. Men zal zijn Cultureel Contact Centrum voortaan tevergeefs in onze Culturele Spiegel zoeken; het is opgeheven en verkocht aan een handelaar in souvenirs, die nu eenmaal nog altijd ruimere aftrek vinden dan kunstvoorwerpen van edeler gehalte. Wel zal Van Dijk nog exposities blijven organiseren, maar niet meer exclusief voor en in Schiedam. Zijn werkterrein en ervaringen zijn ruimer geworden DE TONEELWEDSTRIJD vindt gestadig voortgang; na de gegeven vier volgen nog evenveel voorstellingen. Op 7 en 21 resp. Kunst Na Arbeid met „Het lied van alle tijden" en Tot Steun in de Strijd met „Moeders en zonen". Ook de cyclus Ontmoetingen met Kunst blijft zich in een bemoedigende belangstelling verheugen. Op 14 februari en 14 maart in het Museum resp. over de crisis in de jaren twintig en over de kunst van de nieuwste tijd. •jlr DIT FEBRUARI-NUMMER is het laatste van de tien uit deze jaargang. Met maart gaan we de tiende jaargang in en verschijnen dan voortaan steeds in het begin van de maand. Noodgedwongen ondergingen de tarieven een kleine wijziging: men zie elders in dit nummer.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 6