Elisabeth van Deventer-Maas (II en slot) Zeven Kartinischolen voor de Indonesische samenleving door W. A. VAN GOUDOEVER 221 -v TOEN HET VOORNAAMSTE INITIATIEF der Van Deventers vijfentwintig jaar oud was de Vereniging Kartinifonds in het zilver en het bestuur met mevrouw Van Deventer als vice- voorzitster de balans opmaakte, bieek er gerede aanleiding tot feestelijke herdenking. Zeven Kartinischolen met een jaarbevol king van rond 1500 hadden de afgelopen kwarteeuw enige tien duizenden meisjes afgeleverd als waardevolle bijdrage tot een evenwichtiger uitgroei van de Indonesische samenleving. Een drietal eenvoudiger, en geheel op praktische leest geschoeide huishoudscholen, met een Indonesische taal als voertaal, had in West-java een grote toeloop geboekt. Ook het succes van een nieuw schooltype was ruimschoots verzekerd: zes jaar na de dood van mr. C. Th. van Deventer was in Semarang de eerste Van Deventerschool opgericht als geestelijk huldigingsmonument voor de overledene; in voortgezet algemeen-vormend onderwijs en in vakopleiding gaf deze school een zuivere uitbeelding van het door hem gestelde doel; zij vormde het sluitstuk op de voor bereiding tot de gezinstaak en op een vrouwelijk-actief aandeel in de maatschappelijke ontwikkeling. De regentsdochter Raden Adjeng Kartini, vooral in haar uitgebreide briefwisseling onvermoeid strijdster voor de emancipatie van de Javaanse vrouw uit de knellende banden van adat en traditie. Veel ten goede veranderd Er waren nu drie van deze Van Deventerscholen met een jaarbevolking die van twintig tot driehonderd was gegroeid en die over de afgelopen periode rond duizend gediplomeerden hadden afgeleverd, huis- houddiploma, fröbelakte, handwerkakte. Tenslotte werkte in Bandung de Van Deventer-meisjesnormaal- school, eveneens te zijner nagedachtenis opgericht en van de aanvang een groot succes. Met bijzondere voldoening en dankbaarheid konden raad van be heer en vereniging in het algemeen, mevrouw Van Deventer in het bijzonder, terugzien op het initiatief van 1913 en zijn uitgroei 1). Tot de initiatiefnemers behoorden o.m. mr. J. H. Aben- danon en zijn vrouw, intieme vrienden van Kartini. In overleg met de heer en mevrouw Van Deventer kwam mr. Abendanon tot bundeling van Kartini's brieven („Door Duisternis tot Licht") waarvan hij de netto-opbrengst beschikbaar stelde voor de stichting van een school in de geest van Kartini, daar ligt de eigenlijke oorsprong. Doorzettingsvermogen en elan van de Van Deventers heeft deze gedachte tot een on vermoed voorspoedige ontwikkeling gebracht. Er was trouwens over de gehele linie op onderwijs gebied veel ten goede veranderd sedert de Van De venters in 1912 hun Indische reis hadden gemaakt ter voorbereiding van de oprichting der Kartinischolen. Tegenover de weinige honderden Indonesische meisjes die toen westers lager onderwijs genoten, stonden er nu enige tienduizenden, de voorhoede van een school- leger, dat enige honderdduizenden meisjesleerlingen van inheemse lagere scholen telde. Meisjesvakscholen boden gelegenheid tot bekwaming in specifiek vrouwe lijke vakken, het nijverheidsonderwijs met zijn brede uitwerking van moderne onderwijsinzichten was aan het opkomen, een frisse wind vaagde veel van het muffe en bedompte weg, het initiatief van 1913 en de sindsdien ontplooide activiteit hadden hiertoe het hunne stellig bijgedragen. Vooruitgang en emancipatie Dat een andere geest vaardig was geworden over de meisjes en vrouwen in Indonesië bleek ook uit de vooruitgang, die mede dank zij het onderwijs geleide lijk op het gebied der emancipatie was gemaakt, De

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 9