„Kom maar eens over de brug" zei de Technische School De Schiedamse Technische School aan de Burge meester Van Haarenlaan kreeg geruime tijd geleden opdracht van de Nederlandse Spoorwegen een brug te vervaardigen voor Madurodam. Er werd naarstig gezocht naar een model, dat als voorbeeld zou kun nen dienen, tot het oog viel op de brug aan de Ko ningshaven te Rotterdam. Nu, bijna twee jaar later, is de brug gereed. Eind april werd hij naar Maduro dam vervoerd en kreeg in het spoorwegnet van deze „gemeente" zijn plaats, een alleszins verdiende ere plaats. Het is een fraai stuk precisie-werk, dat leerlingen van de klas „fijn metaal bewerken" onder leiding van hun leraar, de heer J. J. B. van der Graaf, gemaakt hebben. De miniatuurbrug is het evenbeeld van zijn grote broer in Rotterdam en slechts een enkel detail heeft men moeten wijzigen, omdat nu eenmaal niet alles in het klein kan worden nagebootst. De brug heeft drie bogen, die gezamenlijk zes meter lang zijn. De hoogte van de beide torens, waartussen het middelste deel op en neer kan worden bewogen, is twee meter. Dank zij het gebruikte materiaal, aluminium, weegt dit bouwwerk nog geen 200 kilo. De heer Van der Graaf en zijn leerlingen hebben alles buiten de schooluren gemaakt en dat zij heel wat vrije tijd opgeofferd hebben, blijkt wel uit het feit, dat ruim 8000 werkuren voor de brug nodig waren De elektrische miniatuur-locomotieven van Madu rodam wegen 25 kg en dus moest men rekening houden met het feit, dat, wanneer twee treinstellen elkaar op de brug zouden passeren, de overspanning een behoorlijk gewicht zou moeten weerstaan. Daar om heeft de heer Van der Graaf de proef op de som genomen door zelf met twee jongens op de brug te gaan staan! De brug weerstond deze krachttoer glansrijk en boog vrijwel niet door, kon ook moeilijk doorbuigen omdat de onderdelen aan elkaar geklon ken zijn met in totaal ongeveer 10.000 klinknagels. Veiligheid gaat ook in Madurodam voor alles! Dat geen enkel detail is overgeslagen, blijkt uit de seinhuisjes, die in de torens geplaatst zijn. In deze huisjes bevinden zich zelfs schakelborden en meubels. Het enige deel van de brug, dat niet in de technische school werd gefabriceerd is de motor, die het midden deel in beweging kan brengen. Deze motor is nl. van Zwitserse makelij. Drie lagen plastic-verf beschermen de brug de eerst komende 25 jaar tegen de buitenlucht. In kratten verpakt is het „gevaarte" naar Madu rodam gebracht, waar het plaatsen ongeveer drie dagen in beslag nam. De school is blij met de geleverde prestatie, maar heeft er ook wel een beetje spijt van, dat het pronk juweel van geduld en vaardigheid nu weg is. Maar het kaboutervolkje bij de Scheveningse Bosjes kan tenminste over de brug komen, en daar ging het om. HANS NIEUWENDIJK

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 7