Wat komt er uit de bus? 8Q Verkiezingsuitslagen zijn de graadmeter bij uitstek van de publieke opinie op politiek terrein. Daarnaast echter kunnen zij een beeld geven van de mate, waarin maatschappelijke positie en staatkundige overtuiging met elkaar verband houden. Hoe kleiner de politieke eenheid, des te scherper dit beeld. Is de Nederlandse kiezer als zodanig een vaag begrip, de Limburgse of Groningse kiezer is dit reeds minder. De kleinste eenheid vormen de kiezers van een bepaald stembu reau. Daarom is een analyse per stembureau bijzonder geschikt om het sociologisch karakter van de diverse politieke partijen vast te stellen. Omgekeerd geeft een verkiezingsuitslag, als men ervan uitgaat dat de partijen een meer of minder duidelijke sociale struc tuur hebben, een beeld van de gesteldheid van de wijk, die bij het stembureau hoort. Om deze twee redenen, verheldering van inzicht in de structuur van onze par tijenen verheldering van inzicht in de structuur van de stad, heb ikdecijfersderSchiedamsestembureaus nage gaan, waarbij het dankzij de welwillende medewer king van de gemeentesecretarie mij mogelijk was na te gaan welke straten onder een bepaald bureau ressor teerden. De kaleidoscoop der partijen Naar algemeen wordt aangenomen hebben onze partijen voor het merendeel een bepaalde maatschappelijke structuur' die vaak historisch bepaald is. Zo is de P.v.d.A. een partij van arbeiders, de V.V.D. van goedgesitueerden, de C.P.N. van de slecht met aardse goederen bedeelden. De K.V.P. heeft tenge volge van sterke confessionele binding een zeer gevarieerd karakter, hetgeen in mindere mate ook van de A.R. en C.H. geldt, al zijn deze van origine toch wel sterk een partij van de kleine middenstand (,,de kleine luiden"). Voorts heeft de P.v.d.A., o.m. door aansluiting van vele vroegere vrijzinnig-democraten- in minder sterke mate een klassekarakter dan de V.V.D.de C.P.N. of de vroegere S.D.A.P. We zullen zien in hoeverre deze opvatting, die m.i. wel algemeen wordt aanvaard, steun vindt in de cijfers. Bij mijn berekeningen zijn A.R. en C.H. als één protestantse groep beschouwd (P.G.). Behalve in Kethel, waar de C.H. overweegt, zijn beide partijen ongeveer even sterk. Verder bleven de S.G.P. en P.G.V. ,die op geen enkel bureau tezamen meer dan 5% haalden, buiten beschouwing. Het oude Kethel: sterk confessioneel, Kethel- Tuindorp: verstedelijkt Onze wandeling begint in Kethel, dat de volgende percentages gaf: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Lokaal 46 (dorp) 15 33 40 7 4 Lokaal 48 (rond R.K. kerk) 4 56 38 1 Lokaal 48 toont ons het streng-gelovige Hollandse polderland, waaraan liberalisme en socialisme volkomen zijn voorbijgegaan. De dorpskern rond de Hervormde kerk, vertoont dezelfde structuur, maar de eerste inbreuken op deze besloten agrarische samenleving zijn er. Geheel anders reeds is lokaal 47 (tuindorp- Kethel) waar het beeld volkomen verstedelijkt is, getuige de percentages: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Tuindorp-Kethel 32 23 26 12 2 Nieuwland: spiegel van Schiedam als geheel We kruisen de spoorweg en komen in Nieuwland. Een zeer gemengde bevolking, ten dele juist van elders gekomen. Maar nergens, behoudens in het oosten van de stad sluit de politieke kleur nauwer aan bij die van de stad Schiedam als geheel, het geen wijst op het typisch gemengde karakter van de bevolking van deze wijk. Alleen het K.V.P. percentage ligt veel lager, hetgeen verklaarbaar is omdat het percentage rooms-katholie- ken in Schiedam veel hoger ligt dan in het Waterweggebied als geheel, en de onderlinge migratie zich juist in Nieuwland het sterkst doet gevoelen. Onderling vertonen de vijf stemlokalen geen grote verschillen, behalve lokaal 50, waar de nieuwe flat aan de van Haarenlaan onder valt, hetgeen blijkt uit vele V.V.D. stemmen. De cijfers zijn: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Lokaal 50 36 21 18 16 3 Andere lokalen 43 21 19 9.5 4.5 Nieuwland totaal 42 21 19 11 4 Schiedam 4 39 26 18 9.5 5

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 12