82 Tuinlaan, Buitenhavenweg c.a. en Spoorstraat c.a.: sterk uiteenlopend beeld We komen thans bij een drietal wijken met zeer uiteenlopend karakter, het Tuinlaankwartier, het gebied rondom de Buiten havenweg, en dat rond de Spoorstraat. Eén kenmerk hebben zij gemeen: de eerste bevolking bestond uit bewoners, die de oude binnenstad verlaten hadden. Voorts was men hier sterk aan zijn wijk gehecht, meer dan in het Singelkwartier of het westen, zodat de geaardheid van de oorspronkelijke bevolking thans nog sterk nawerkt. In lokaal 5 (Buitenhavenweg) en lokaal 16 (Spoorstraat) manifesteert zich dit in een sterke ontkerstening en een even sterke neiging tot extremisme, in lokaal 6 (Tuinlaan) juist in een hoog percentage V.V.D. stemmen van gezeten bur gerij. Ook is merkwaardig dat de uiterst rechtzinnige S.G.P. in de ontkerstende wijk Buitenhavenweg haar grootste percentage (4%) van de gehele stad haalde. De cijfers zijn: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Tuinlaankwartier 28 26 23 21 1 Buitenhavenweg c.a. 53 16 13 5 9 Spoorstraat c.a 58 17 6 3 14 Het Westen: niet duidelijk, daar wijken sociolo gisch niet juist ingedeeld We komen thans in het westen, een wijk, die interessant studie materiaal kan opleveren, o.m. omdat hier een aaneengesloten rayon is waar vrijwel uitsluitend goedgesitueerden wonen. De stemdistricten zijn echter helaas zo ingedeeld, dat steeds een deel van dit rayon met straten van ander karakter is vermengd. Het minste is dit nog het geval bij loklaal 28, dat naast de Stad houderslaan nog zes kleinere woonstraten van welgestelden, een middenstandsstraat en twee arbeidersstraten omvat. Ook lokaal 37 (Fr. Haverschmidtlaan en westelijke helft B.K.Iaan) heeft vrij veel welgestelde stemmers, zij het met een sterk per centage kleinere middenstand. Eenzelfde beeld geeft lokaal 29 (Nassaulaan, Warande, Nieuwe Haven beoosten B.K.Iaan, Prins Bernhardlaan, Noletstraat) maar hier veroorzaken Noletstichting en Broedersklooster een bijzonder hoog percen tage K.V.P. stemmen. Zoals te verwachten viel is in deze drie districten het percentage V.V.D. stemmen hoog, doch we blijven in het ongewisse, hoe hoog het wel zou hebben gelegen, indien de wijken sociologisch juister zouden zijn verdeeld. Ook om een andere reden is dit jammer. De protestantse groepen zijn n.l. juist hier bijzonder sterk vertegenwoordigd, zodat de vraag kan rijzen of ook deze partijen beginnen uit te groeien tot partijen van welgestelden, maar dan van kleine luiden, dan wel of zij bijzonder sterk zijn vertegenwoordigd in dat gedeelte van deze rayons (oostelijk deel Nassaulaan en Warande, westelijk deel B.K.Iaan) waar de kleine middenstand woont. Opvallend is hier vooral dat hun percentage hier hoger ligt dan in de buurten bewesten de Aleidastraat, die als geheel in sterke mate het karakter van woonbuurt der kleine middenstand dragen. De cijfers in de genoemde drie wijken zijn: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Lokaal 28 20 24 28 26 1 37 24 24 24 27 29 14 40 23 19 1 Benoorden B.K.-laan: drie aspecten De wijken benoorden de B.K.Iaan vallen qua karakter in'drie gedeelten uiteen. Tussen Liduinastraat, Aleidastraat, Vlaardin- gerdijk en Nieuwe Haven ligt een typische arbeiderswijk, en we kunnen hier dus eenzelfde uitslag verwachten als in Schiedam- Zuid. Inderdaad vertonen de cijfers der vier bureaus een sterke homogeniteit, maar op twee punten wijken ze toch sterk af van de Gorzen. In de eerste plaats ligt het percentage der K.V.P. hier veel hoger (26-32% in plaats van 22-24%) hetgeen uiteraard gepaard gaat met een lager percentage voor de P.v.d.A., in de tweede plaats geeft een lokaal (Mariastraat) een hoog percen tage voor de C.P.N. (10%). In Schiedam-Zuid behaalde de C.P.N. nergens zo'n hoog percentage. De gemiddelde cijfers zijn hier: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. 44 28 15 4 6 De Liduinastraat met het oostelijk deel van de B.K.Iaan, en de tussenliggende straten dragen sociaal een zeergemengd karakter terwijl de aanwezigheid van het Liduinagesticht het totaalbeeld hier eveneens sterk beïnvloedt. De twee stemlokalen geven hier het volgende gemiddelde: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. Lokaal 30/31 28 42 16 7 3 Tenslotte de buurten tussen Aleidastraat, B.K.Iaan en Vlaar- dingerdijk. De vijf bureaus getuigen hier ook van grote homo geniteit. De percentages van de P.v.d.A. liggen tussen 35 en 38 en bij de andere partijen zijn de variaties weinig groter. Merk waardig is, dat de V.V.D. hier niet boven het stedelijk gemiddel de uitkomt, terwijl dit met de protestantse groepen juist wel het geval is. Hier treffen we dan ook voor het eerst een hoog P.G. percentage in een buurt van kleine middenstanders. Jammer, dat op dit punt geen goede vergelijking met andere stadswijken mogelijk is. De cijfers van de vijf bureaus geven de volgende gemiddelden P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. 36 23 23 9 4 Tenslotte lokaal 38. Hier stemde de buurt bewesten de Vlaar- dingerdijk, dus Slachthuislaan en omgeving, en de nieuwe grote flats, die ook hier weer hun aanwezigheid kenbaar maken door een hoog V.V.D. percentage. Cijfers: P.v.d.A. K.V.P. P.G. V.V.D. C.P.N. 35 20 23 16 4 En hier beëindigen we onze wandeling door Schie dam. Ik vermoed, dat het de lezer, die het geduld heeft gehad zich door al deze cijfers heen te worstelen gegaan is als mijzelf: heel vaak een gevoel van her kenning, vaak bevestiging van eigen oordeel, soms ook een frappante verrassing. Wellicht zal hij het met mijn commentaar, dat ik overigens zo neutraal moge lijk heb trachten te houden, niet volkomen eens zijn. Maar in elk geval zal hij, naar ik meen, mijn slotcon clusie kunnen delen, n.l. dat deze dode verkiezings- cijfers ons een zeer levend beeld voor ogen brengen van de stad waarin wij leven. Moge dit artikel daartoe bijdragen. R. T. v. d. GEER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 14