76 pVENGOED mag na deze wat sombere inleiding het perspectief van deze tentoonstelling als be moedigend worden gekenschetst. „Man en Paard" zal een grote reeks kunstwerken bijeen brengen die allemaal als thema het vriende lijke en onstuimige dier hebben, dat niet alleen de mens steeds trouw heeft gediend in oorlog en vrede, maar zelfs in sommige landen en bij sommige vol keren aangebeden werd als een godheid. De tentoonstelling opent met een beeld van de afstamming van het paard op een enorm tableau, vanuit de verste oudheid, waar het goede dier een hond was. En dan kan de bezoeker kiezen, hij kan naar de schilderijen, naar de prenten en de beelden, naar het speelgoed, naar de tuigen, naar de wapens, naar de ruiters, kortom het hele museum zal aan het paard gewijd zijn. Het begint al dadelijk heel ver in het verleden met afbeeldingen en plastieken van het paard uit de ijs tijd, zeer nauwkeurige kopieën gemaakt in het grote archeologische museum bij Parijs, waar alle vondsten van de prehistorie-mens uit de grotten worden be waard. Men kan dan paarden zien uit het oude Egypte, het oude Griekenland, Rome, uit de middeleeuwen maar ook om nu eens een grote sprong te nemen, een „paardesprong", het voor zo ver we weten nog nooit geëxposeerde portret van de Prinsessen te paard door de hedendaagse schilder Jan Groene- stein, een schilderij dat voor deze gelegenheid werd afgestaan door H. M. de Koningin. |N het heden staan de paardenplastieken van de Italiaanse beeldhouwer Marino Marini en gaat men iets terug dan steigert daar één van de bronzen paardjes van de grote Franse kunstenaar Degas. Het enorme portret van een paard dat aan Prins Maurits werd ten geschenke gegeven zal evengoed op de tentoonstelling aanwezig zijn als het dromerige paard dat onze Hollandse schilder Breitner op Mont- martre te Parijs zag. Hoe een ridder met z'n complete harnas zijn paard moest hanteren, kan men leren uit het cavalerieboek van de laat 16e-eeuwse kunstenaar Jacob de Gheyn en hoe een Engelse jockey op zijn mager maar pijl snel ros pleegt te zitten toont ons een keur van En gelse sportprenten van hoogste kwaliteit, die spe ciaal voor deze tentoonstelling uit Londen zijn ge haald. Maar als we in galop nog even een heel andere kant uitgaan: Op de tentoonstelling zullen ook paar den te zien zijn uit India, uit Japan, uit Siam etc. etc. De Hollandse 17e-eeuwers zijn ruim present, maar ook middeleeuwers en schilders uit de 20e eeuw. Men moet het allemaal maar eens komen zien en inmiddels de nadere berichten afwachten. Andere evenementen HET paard heeft voor het zomerfeest de traditio nele revue geïnspireerd tot de titelHit-parade" en deze hit zal 11, 12, 13 en 14 augustus over de planken van het Passage Theater draven. De repetities zijn al in volle gang. Een tentoonstelling die ook tijdens het zomerfeest gehouden wordt is die gewijd aan hobby's van vrijdag 8 t/m zaterdag 16 aug. in de Beurs. Ook daarover zal men nog wel horen. Zoals men waarschijnlijk wel weet is de conser vator onlangs in Joegoslavië geweest voor een cul turele uitwisseling met dat land. Van deze uitwisseling profiteert ons zomerfeest, want het Joegoslavisch danstheater treedt 9 augustus in de Plantage op. De conservator verzekert ons dat de Joegoslaven wel wat moeilijkheden hebben met de democratie maar beslist niet met de dans; het zal een meesle pende avond worden vol kleur en muziek, vol uit bundige vreugde. Op 15 augustus wagen de amateurs zich op het Plantagepodium en laat ons eerlijk zijndat is meestal heel grappig omdat het een apart genoegen is te kunnen zeggen: „Daar heb je nou onze Mien, ja, ja, die kan er wat van". Jeugdvoorstellingen DE jeugd komt ook dit jaar weer ruim aan zijn trekken in het Passage Theater. Op 11 augustus wordt er een filmprogramma gegeven met als hoofd film een Russische kleurenfilm „De lichtboei". De dag daarna weer iets anders, dan komt het bekende Haarlemse Kindercircus „Lambertha" een „echt" circusprogramma opvoeren. 13 augustus voert het Nederlands Jeugdtoneel van Rob Geraerds het spannende sprookje „De Kalif en de Goochelaar" op. Wie wel eens kinderen naar zo'n voorstelling heeft zien kijken, weet hoe enthou siast de jeugd voor zo iets is; men kan als volwassene wel zeggen, dat horen en zien er bij vergaat. Op 14 augustus komt het Scapino-ballet, van vroe gere feesten welbekend, met „Piet de Smeerpoets" en „Op een regendag" en wat dat laatste betreft heeft het hele vakantiecomité een eigenaardige af wijking: het zit furieus te duimen. Uw eindredacteur duimt maar niet, want een eeuwenoude ervaring heeft hem geleerd dat het niet bij „een" regendag zal blijven, maar dat daarentegen met kleine overstromingen rekening zal gehouden moeten worden. Het is trouwens ook mogelijk dat de zomerfeesten geopend zullen worden op de schaats, zo verneemt hij uit gewoonlijk goed ingelichte en doorgaans verkouden bron. Nog. een gebeuren voor de volwassenen. Op 7 augustus een bel-canto avond van Italiaanse opera-solisten. En dan verder een klaverjas-concours, een wielerronde en een hengelwedstrijd (de vissen zijn reeds omgekocht) en op 16 augustus spat het hele vakantiefeest uiteen in een groot slotvuurwerk aan de Vlaardingerdijk. De tentoonstelling in het museum begint dan pas goed te lopen, want die blijft t/m 8 september, en evenals verleden jaar kunnen de bezoekers die re cords helpen breken op een passend geschenkje rekenen; een aardige gedachte om een paard mee naar een flat te nemen en een mooi voornemen om eens flink over het paard getild te worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 8