In priesterlijk gewaad vloeren ze eikaar Een nieuwe stem heeft zich sedert kort in het gesprek der Schiedamse gemeenschap gemengd. Het is voorlopig nog een stem met, bij wijze van spreken, ietwat Rotter dams accent, maar alles wijst er op dat dit wel slijten zal en dat Re i n i e r Hulsker, die hier in een oud en leegstaand fabrieksgebouw aan de Westvest een sport school heeft geopend, zich voor we een paar jaar verder zijn zal verheugen over zijn besluit om zijn sportschool in onze gemeente te vestigen. JU 1-1- Bij een demonstratie van een nieuwe greep zitten de leerlingen eerbiedig in een breede cirkel erom heen. Reinier Hulsker komt er je tegemoet, gekleed in een priesterlijk gewaad: op Japanse sandalen met een houvast-riempje tussen zijn grote teen en de teen, die daarop volgt, met een witte kimono over zijn ruige borst, bijeengehouden door een zwarte band. Die zwarte band is het teken van zijn judo-vaardigheid, want hoe donkerder van kleur die band, hoe verder gevorderd de eigenaar. Hij draagt verder een witte broek met halflange pijpen, waaronder een flink stuk van zijn benen en zijn sterke gewelfde voeten uitsteken. Het is een sensatie als we met hem de dojo betreden. Daar is een dozijn jonge mannen bezig elkaar beentje te lichten en op de grond te smijten. De eerste indruk is, dat zij elkaar als meelzakken behandelen. De zaal dreunt van de zware slagen. U en ik zouden onze ribben breken bij zulk een behan deling. Wij zouden na iedere vloering opstaan als een gebroken man. Maar Reinier Hulsker en zijn mannen vinden het een genoegen. Leren vallen Ziet u die witte band, vraagt Hulsker ons, dat is het bewijs, dat ze hebben leren vallen. Dat op zich zelf is een hele kunst. Grondslag voor alle latere judo- werk. Mijn leerlingen gaan van examen tot examen en bij elke volgende graad behalen ze een band in donkerder tint. Eerst een witte, dan een gele, een oranje, een groene of een blauwe. Het zou levensge vaarlijk zijn een bruine band te dragen, wanneer men nog maar aan een blauwe toe is. Een verder gevorderde tegenstander zou grepen op je kunnen toepassen, waarop je nog geen antwoord weet. Opfrissertje Kijk, zegt Reinier Hulsker, hier heb ik een zaal, die rechtstreeks met een zwembad te vergelijken is. Ik krijg hier nog een mat, die de grootste wordt van Nederland: een kurklaag, een dekmat van biezen en een strakgespannen zeil. En dan wordt de zaal opengesteld voor judoka's, die hier komen oefenen bij wijze van opfrissertje na de dagelijkse arbeid. Wat u in die andere zaal gezien heeft, dat waren jongelui, die hier judo-lessen nemen. Ik werk hier met wat assistenten als instructeur. Ik heb leerlingen van zes jaar af. Jongens en meisjes. Want judo is een sport, die ook door dames wordt beoefend. En inderdaad, we hadden een paar vrouwelijke judoka's gezien: twee aardige sierlijke dametjes, maar levensgevaarlijk voor heren, die van stoeien houden, zonder eerst lessen te hebben gevolgd bij Reinier Hulsker. Ze droegen een blauwe gordel. In de Plantage Met goed gevoel voor de verhoudingen heeft Rei nier Hulsker zich metéén ingezet voor de Vakantie feesten. Op de dertiende augustus zal hij op het po dium in de Plantage een judo-demonstratie geven in de vorm van openlucht-wedstrijden, des middags voor de jeugd en des avonds voor zwarte banden en houders van een K/u-graad (geëxamineerde begin ners en gevorderden). Het aantal deelnemers zal niet zo groot zijn als in Dijkzicht, waar laatst 300 deelnemers tegen elkaar uitkwamen in 290 wedstrij den, maar dat is juist voor een kennismaking met de judo-sport wel gunstig. Als er tijd voor is komt er ook een demonstratie van oud-leerlingen en daar zal heel wat aardigs bij te zien zijn. L. M. j BH Een judoka-meisje is met een schouderworp door /haar partner gevloerd. Nog voor haar lichaam de mat bereikt heeft, slaat haar arm krachtig uit om de val te breken.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 15