Italiaans van Groenoord zwemt nu weer even thuis 101 (^OR, de badmeester van Groenoord, heeft de laatste dagen weer enkele mooie postzegels aan zijn verzameling kunnen toevoegen. Dries Peute, beheerder van het zwembad en trainer van S.Z.C., heeft ze ijverig opgespaard van de brieven, die hij ontvangt van zijn 15-jarige pupil Effa de Marchi, Italiaanse van nationaliteit, maar woonachtig in Rotterdam, die sinds begin juli in Italië is, waar zij aan de nationale Italiaanse kampioenschappen deel neemt. De donkerogige Effa, die door de jongens van S.Z.C. op de handen wordt gedragen, heeft tot nog toe geen tegenstand in Italië ondervonden, hoewel haar tijd op de honderd meter daar 1.23.5 bedraagt, hoger dan de tijd, die zij in bad Groenoord maakte, nl. 1.191.20. De Italiaanse kranten schreven over Effa, dat zij de meeste kans had het kampioenschap te behalen. Dit zou dan een mooi succes voor Dries Peute en Schiedam zijn. In haar laatste brief schreef Effa echter, dat het niet zo best gaat, wat waarschijnlijk aan het warme weer (de kampioenschappen worden in openlucht- baden verzwommen) is te wijten. Haar tegenstandster Stella Lazio uit Milaan maakte op de laatst gehouden wedstrijd een tijd van 1.23 precies, en Effa schrijft dan ook een beetje terneergeslagen ,,en nu ben ik wel een beetje bang". Maar het jeugdige sterretje vervolgt hoopvol „misschien als ik tegen haar zwem, dat ik het dan wel haal, want als ik tegenstand heb ga ik harder". De finale van de strijd om het kampioenschap is zondag 27 juli in Genua gehouden over een gesloten vijftig-meter-baan. Dries Peute en zijn S.Z.C.'ers zien dan ook hoopvol uit naar een berichtje van Effa. Vooral de eerste dagen in Italië zijn het meiske niet meegevallen. De eerste wedstrijd zwom zij de honderd meter in 1.27.8, dus heel wat hoger dan de „Groenoordtijd". De volgende wedstrijd ging het beter. Haar zwëmsnelheid groeide met drie sekon- den tot 1.24 op de honderd meter rugslag. De zwem baden in Milaan vielen Effa erg tegen, terwijl zij ge handicapt werd door een armblessure. Maar door hard trainen volgens een door Dries Peute opgesteld schema is de kans op het kampioenschap nog in het geheel niet verkeken. Dit schreef Effa over haar trainen: ,,ik train nu elke dag 400 borst, 600 rug, 400 benen en dan verder gewoon, wat ik altijd bij u erna doe". Dus er is aan gewerkt. Houdt U van wijn Wanneer Effa uit Italië terugkeert, zal zij veel te vertellen hebben. De vereniging waarvoor zij zwemt is Alma Juventus-Cali'-Broni uit Milaan. Het ,Cali'- Broni" duidt op het commerciële karakter, dat de zwemclub heeft. Een grote wijnproducent, van de ,,Vini Cali", steunt nl. de club. Het gevolg van de „giften" is, dat de zwemmers fabriekszwempakken dragen, waarop met grote letters de naam van het produkt vermeld staat. Of ook de zwemsters zelf met het geestrijk vocht kennis mogen maken, vermeldt de historie niet. Wel belooft Effa Dries Peute een ver rassing: „U houdt toch van wijn hè?" Cockie ook! QOK de ouders van het Schiedamse zwemsterretje zijn in Italië. Niet alleen om de verrichtingen van hun dochtertje gade te slaan. De heer de Marchi, die verbonden is aan de Rotterdamse sportschool Schilperoord, legt hier en daar contacten, waaruit Dries Peute een uitnodiging voor een ploegje S.Z.C.- ers om wedstrijden in Italië te komen zwemmen, hoopt te verkrijgen. Dit plan wil hij in de wintermaan den, zo tegen Kerstmis, ten uitvoer brengen. Effa schreef, dat de Alma Juventusclub een damesgezel schap is, die jaarlijks de beste zwemsters uit alle landen naar Italië haalt. De vereniging heeft nu het oog op Cockie Gastelaars en Effa laten vallen. Het staat nu al vrijwel zeker vast, dat de twee meisjes zullen gaan. Dries Peute vindt het een pracht idee, Wanneer hij de officiële uitnodiging heeft ontvangen moet nog de goedkeuring van de K.N.Z.B. worden verkregen. Maar ook het plan van een groepje S.Z.C.'ers naar Italië laat hij niet los. Alleen.... de uitnodigingen moeten van de Italianen komen. „Maar," zo zegt Dries Peute, „wanneer Effa nu het kampioenschap behaalt, zullen die best komen. Cockie kennen ze al, dat blijkt". Het wachten is dus op de terugkeer van de heer de Marchi. „Die fles Chianti en een eventuele kampioene Effa is natuurlijk erg leuk," aldus Dries Peute, „maar voor Cockie en Effa samen, liefst voor hen beiden en voor een behoorlijk ploegje van S.Z.C. met bv. Peter Koning, Pauline v. d. Wild, Eddy van Soest, Henk Schouten, Kees van Lieshout, Willy v. d. Lee, zijn daar in Italië best aardige wedstrijden te orga niseren". Misschien dat uit de besprekingen, wanneer ze voor Schiedam gunstig verlopen, een vast contact zal voortkomen en de Italianen ook in het prachtige Groenoord aan wedstrijden zullen deelnemen? Het speelt trainer Peute onophoudelijk door het hoofd. De start van de plannen is er al. Wanneer ze door gezet worden met de snelheid van Effa en dat zal zeker het geval zijn, dan is de finish weldra in zicht. Maar.... na de kampioenschappen van augustus. WIL J. VERKERK

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 9