De noodklok luidt voor onze klokken De Technische school 146 Vervolg van pagina 139 nu belemmerend werkt op de uitvoering van het bescheidener carillon-plan? 4. Wat is thans het beschikbare bedrag, inclusief de rente, die sedert de schenking er bij gekomen moet zijn 5. Welk bedrag zou bij uitvoering van het volledige plan, dus inbegrepen de eventuele vernieuwing van de vloer, waar de klokkestoel op rust en andere restauraties aan de toren, en na aftrek van het reeds beschikbare geld en de te verwachten subsidies van landelijke instanties, nog moeten worden bijeenge bracht? 6. Meent ons stadsbestuur, dat het ontbrekende wellicht kan worden bijeengebracht door het uit schrijven van een nationale loterij voor dit Carillon herstel, zoals dat in Hoorn met zoveel succes gepro beerd is? 7. Dat metalen draden zijn vastgeroest wekt de indruk, dat er iets hapert aan de onderhoudsdienst. Deze was vroeger in handen van de firma Addicks uit Amsterdam, maar wordt thans verzorgd door de gemeentelijke smederij. Is dit zo, dat kleine fouten worden hersteld, maar dat men de grote gebreken rustig laat zitten en erger laat worden Een antwoord op deze vragen zou het Carillon- Comité misschien moed kunnen geven om het oude plan weer op te vatten en door te gaan met zijn nuttige arbeid voor het behoud van het Carillon in de Sint Janstoren, tot beter ontplooiing van het culturele leven onzer stad. L, M. Vervolg van pagina 141 malaise kwam en deze eerste poging liep dood. De tweede wereldoorlog kwam met 510 leerlingen; helaas juist een dag nadat de plannen voor de bouw van een nieuwe school door de landelijke overheid waren goedgekeurd. De oude Ambachtsschool was bezig te verzakken en tegenover Wilton zou een nieuwe hypermoderne school worden geplaatst groot genoeg om 700 leerlingen te bergen. Uiteraard kwam van de bouw niets terecht. De school aan de Sint Liduinastraat zakte verder weg, nieuwe scheuren ontstonden en het gebouw deed dienst voor de in kwartiering van Duitse soldaten, als gaarkeuken en voor de uitdeling van voedsel aan schoolkinderen. Na de oorlog is het er dan van gekomen. De nieuwe technische school in Nieuwland werd opgericht, niet voor 700, maar voor 400 hoogstens, omdat er nog twee Technische confessionele scholen op het pro gramma stonden. Het werd de tweede technische school, die in de naoorlogse jaren in Nederland is opgericht een kruising tussen school en werkplaats, waar in alle 22 lokalen ,,het lied van de arbeid" weerklinkt. Stad van fabrieken En welk een veranderd beeld biedt thans onze stad. Het is thans niet uitsluitend: Schiedam ah, de stad van de jenever! Maar: Schiedam o ja, de stad met haar scheepswerven. Een voorzichtig overheidsbeleid heeft gemaakt, dat men niet alles op één kaart heeft gezet: Behalve de grote werven zijn er allerlei kleine industrieën en industrietjes. Schiedam heeft thans zijn Stedelijk Museum IN HET VOETSPOOR VAN VINCENT De komende maanden is in de entree zaal van het Schiedams Museum uit eigen bezit en uit bruiklenen van be vriende relaties, te zien een verzame ling schilders in het voetspoor van Vincent van Gogh. Het zijn allemaal Nederlandse expressionistische schil ders, dus die de uitdrukking van hun ontroeringen, van hun fantasie sterk laten overwegen in hun kunst. Het expressionisme, zoals men dit noemt, is in feite .begonnen" met Vincent van Gogh, die immers zijn ge hele innerlijk leven heeft uitgeschilderd in zijn werk. In de genoemde verzameling bevinden zich o.a. schilderijen van Jan Wiegers, Hendrik Werkman, Jan Sluyters, Gerrit Benner en Karei Appel. Van deze laatste kunstenaar zijn zeer zeld zame vroege werken geëxposeerd, o.a. portretten en een landschap, die de invloed van Vincent van Gogh duide lijk verraden. Verder is er in het Museum ook een keuze uit de oudere schilderijen te zien en inmiddels worden de voorbe reidingen voor Kerstmis getroffen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 14