De Schiedamse Gemeenschap DE GEMEENSCHAP LEEFT VttW 138 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 10, no. 7, oktober 1958 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Erevoorzitter: mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: M. HolI, voorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penning meester; G. W. van Bergen Wal raven, A. L. J. Kunze, E. A. Leen- derts, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen, K. J. Heyboer, ir. W. E. Hoek, L. Kamp, C. Landsbergen, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, C. Rauws, A. M. Sunderman, B. Vin cent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: P. Groenendaal, M. Hol I, Pierre Janssen, P. Th. J. Kuyer en B. Vin cent. Aan dit nummer werkten voorts mee: G. Lutke Meijer, Piet Heyster, J. G. Nieuwendijk, Frits Koffijberg. Foto's, tekeningen: fotobureau Roovers, fotobureau Breur. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. ABONNEMENTEN: f 4,per jaar of f 0,40 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). Jtij tie voorjtlattt Scheppende arbeid, waarbij de oudere de jongere helpt... op de draaibanken van de „gou den" Techn. School wordt aan méér gewerkt dan alleen aan metaal: er wordt gewerkt aan de waardige toekomst van jonge mensen. Lees onze specia le reportage op pag. 140. Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. Potlood en papier klaar: de toneelwedstrijd gaat weer van start. Voor Uw gemak geven wij U de data. 31 oktober: „Tot steun in de strijd"14 november: „Utile Dulci" 10december: „Brederode"; in het nieuwe jaar: 30 januari: „Schiedamse Onderwijzers Toneelvereniging"20februari„Kunst na Arbeid"6maart: „Het Zuiden"; 20maart: „Lutona"; 10 april: „Geron". Dat wordt dus weer een ontzagwekkend programma in „Musis Sacrum" en een ontzagwekkend karwei voor de jury, die dit keer behalve uit de ons allen vertrouwde Jan Everwijn bestaat uit de heer Bertus Bruins, kunstcriticus te Rotterdam en de actrice mevrouw Eva Hauck. De culturele sectie organiseert samen met het Stedelijk Museum en met de „Vrienden van het Museum" een nieuwe reeks „Ontmoetingen met kunst", bijeen komsten in museumzalen, waarin op een zo menselijk, zo gewoon mogelijke manier over kunst wordt gepraat en naar kunst wordt gekeken. Dit keer wordt er trouwens ook naar kunst geluisterd, want de muziek is erbij gekomen: op ieder van de vier avonden wordt er door musici in de zaal iets ten gehore gebracht uit het tijdperk, dat op die avond in het zoeklicht komt. Vier eeuwen: van de zeventiende tot en met de twintigste, twee sprekers: conservator Janssen en een gast uit Breda, drs Th. van Velzen. Twee schermen met lichtbeelden. Vorig jaar werden deze „Ontmoetingen" druk bezocht, en trouw bezocht. Laat het dit jaar weer zo zijn. In de pauzes drinkt men koffie en bekijkt men (gratis) de tentoonstellingen. Een serie van vier avonden kost slechts twee gulden; losse avonden 75 cent; wie geen folder kreeg thuis gestuurd, kan aan de museumkassa kloppen. Bij de data is rekening gehouden met de toneelwedstrijd: woensdagavond 22 oktober en verder de maandagavonden 17 november, 19 januari en 23 februari. Wat een toestand allemaal, moppert de echte, de ware Schiedammer. Moet ik daar nu allemaal heen? Nee hoor, niemand dwingt U. Maar waarom zou u niet eens komen? Een paar kwartjes kunt u er altijd voor riskerenu bent voor een interes sante avond minder kwijt dan voor een pakje sigaretten. De Schiedamse Gemeenschap verleent haar medewerking aan een wel zeer bijzondere cursus, die in november wordt gehouden: „hoe redigeren we het blad van een sportclub?" Het bestuur van SBLO en de Sportraad voor de Gemeente Schiedam zetten er hun schouders onder, want een clubblad is niet zo maar een stukje papier met letters het kan een levende schakel in het verenigingsleven zijn. •k De eerste aanmelding voor deze cursus is al binnen: Uw eindredacteur heeft zich schuchter aangediend, aangezien een der Schiedamse bladen maar matigjes te spreken is over zijn stijl van schrijven. Beterschap is dus op komst. De Schiedamse Gemeenschap leed een gevoelig verlies met het overlijden van één van de eersten aan wie onze Erepenning werd uitgereikt, n.l. de heer Wm. H. Focke. Hij werd op 18 september j.l. naar zijn laatste rustplaats gedragen. De heer Focke heeft een zeer belangrijk aandeel gehad in de culturele verheffing van de Schiedamse Arbeiders beweging. Hij was een van de oprichters van de amateur toneelvereniging „Kunst na Arbeid", werd er meteen regisseur van en een paar jaar later tevens voorzitter. Tot op 72-jarige leeftijd, meer dan 30 jaar lang, heeft hij „Kunst na Arbeid" gedragen en ook zo'n 35 jaar lang de Arbeiders-zangvereniging „Excelsior". Dergelijke aantallen van jaren zijn gemakkelijk neer te schrijven maar wat kost het aan idealen en geduld om het vol te houden? De erepenning, hem op 17 december 1952, op zijn 70-ste verjaardag verleend, werd, zo kan men wel zeggen, met een mensenleven verdiend. De heer Focke was tevens drager van de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Wm. H. Focke. En bij zo'n bericht als het bovenstaande, komt voor onze Schiedamse Gemeen schap altijd dadelijk de beklemmende vraag: Wie zal een dergelijk man vervangen? Wie zal het willen? Wie zal het kunnen?

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 6