141 negentiende eeuw, met als reactie daarop de vlucht uit het handwerk, de verheerlijking van het witte boordje, de drang bij de lagere klasse om dan althans het kind vrij te maken van deze mensonterende arbeid door hem een baan te bezorgen in het administratieve proces. Het begin En tegen deze achtergrond moet men dan het moe dige initiatief zien van een Scheuerman, die op 16 januari 1906 in een vergadering van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Schiedam sprak over de mogelijkheid om een techni sche school te stichten. Deze man misschien heeft hij er nog voorzichtig over gezwegen moet de vreugde van de scheppende arbeid hebben gekend en hij heeft het verstaan invloedrijke kringen in onze stad voor deze gedachte toegankelijk te maken. Natuurlijk waren toen de eerste verschijnselen al zichtbaar van de komende kentering. De branderijen hadden hun rol uitgespeeld en Rotterdam was met fantastisch elan begonnen met, wat men zou kunnen noemen, het tijdperk van de arbeid. Hoe dit zij, eind 1906 werd een vereniging van zestig personen opgericht die zich achter de plannen voor de Ambachtsschool stelde. In het definitieve bestuur, dat in februari 1907 werd gevormd zaten mannen als J. W. J. van Harwegen (voorzitter) en G. W. van Bergen Walraven als secre taris. Zij wisten het plan onder de aandacht van het Schiedamse Gemeentebestuur te brengen. Schiedam verstrekte geld voor grond en bouw. Kethel en Over- schie gaven een subsidie, het Rijk steunde met f 11.500,- en gaf later nog 2000 gld. voor de inrichting. Zo is dan te midden van de groene weilanden aan de St. Liduinastraat de school tot stand gekomen, die op 15 september 1908 met 51 leerlingen startte. Teke nend voor de moeizaamheid, waarmee men zich hier uit de traditie heeft losgemaakt, is wel, dat dit eerste jaar meer dan de helft der leerlingen van elders kwam. School en werkplaats De eerste wereldoorlog kwam met 200 leerlingen. De Ambachtsschool werd allengs te klein en werd uitgebreid met zeven leerzalen. Toen de scheepsbouw hier op moderne schaal van start ging, opende de Ambachtsschool een cursus scheepstekenen, maar de (Slot op pagina 146)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 9