190 Zingende schooljeugd tijdens het kerstfeest. Cliché ,,Oost en West" hij een regeringsopdracht tot taalkundige verkenning van het land der Papoea's. Beschrijf detaalsituaties,. leg de talen en dialecten vast en ga na welke kansen Maleis en Nederlands bij invoering als enige voertaal zouden hebben, zo luidde zijn opdracht. Hij is dit jaar in Nederland geweest met groot verlof en is weer met een nieuwe opdracht vertrokken. Deze drie mannen behoren tot geheel verschillende geloofswerelden, maar in religieuze zaken is er in Nieuw-Guinea geen plaats voor fanatici. Het harde land en het harde werk vraagt de gehele mens op en het primitieve leven drukt je veel te veel op het werkelijk essentiële. ,,Je staat hier veel te eenzaam in de bijna ongerepte wereld, dan dat je serieus waarde kunt hechten aan de punten van verschil," zo schrijft ons een der heren. Kerstspel in de tropenzon Mevrouw Mol I-Li ps heeft enige jaren geleden op Kerstmis haar zoons bezocht en beschrijft het kerst feest, dat gegeven werd voor de jongens van het internaat bij Joka. Met een colonne trucks werden zij gehaald en gebracht voor het grote kerstfeest in de bioscoopzaal van Hollandia, waar ook de gouverneur en zijn vrouw aanwezig waren. Alle 220 leerlingen zijn bij het zangkoor, dat indertijd door ds. Kijne is opgericht; het zijn zwarte jongens in kaki-broeken en gele hemden, met blote benen en het kroeshaar zoveel mogelijk in een scheiding getrokken. De kerstboom Pohong terang zeggen zij, de versierde boom met zijn vele kaarsjes weer spiegelt zich in het zwart van hun vrolijke ogen. Prachtig vierstemmig zingen zij, in het Maleis of in het Nederlands, een heel repertoir van bekende kerstliederen. Een Papoea-jongen leest een stuk van Lucas 2 voor in het Maleis. De stemming is er, on miskenbaar. Maar een hoogtepunt vormt een toneelstuk, dat de jongens opvoeren. Het is de Vierde wijze van het Oos ten" van Selma Lagerlöf en de jongens spelen het met een ernst en een waardigheid, die nauwelijks hun weerga hebben. Zij improviseren naar hartelust. Met een deken gedrapeerd om hun stevige schouders zijn het herders; koningen zijn het, gehuld in gewaden van crêpe-papier. Terwijl zij met vorstelijke waardigheid over het toneel schrijden, stellen zich achter een scherm de zangertjes op voor de orgelmuziek"zij neuriën met gesloten mond en het klinkt als het zuiverste orgelspel. Weemoed Zo gaat het in Hollandia en zo gaat het in Seroei. De Europeanen vieren het kerstfeest onder elkaar in een ietwat weemoedige sfeer. De inheemse bevol king, voor zover gekerstend, doet het met kerk diensten en de jeugd in de internaten en de scholen voeren kerstspelen op in of bij de met guirlandes en groen versierde kerkjes. Men zingt, elk naar eigen aard, het kerstlied mee in het Nederlands of het. Maleis en na afloop worden koffie, warme chocolade, broodjes en stukjes kaas uitgedeeld. Protestanten, die 's avonds hebben geluisterd naar de preek van de dominee, bezoeken dikwijls ook de nachtdienst, in de katholieke kerk.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 18