In de streken waar veel Mohammedanen wonen, bezoeken deze zowel de protestantse als de katho lieke eredienst. Bij de katholieke nachtdienst is er nauwelijks plaats genoeg. Voor de deur verdringt zich de bevolking, naakt op een rieten rokje na, met arm- en beenbanden en snoeren van honde en varkenstanden of kleurige kralen om de nek. En net als bij ons met Nieuwjaar, zo gaan de volgende dag de Europeanen bij elkaar op visite om een ge lukkig kerstfeest te wensen. In Kaimana, waar een paar honderd jongens van de Marine liggen, nodigt iedere Europeaan er een stelletje uit, om in de huiselijke kring het Kerstfeest te vieren, gezellig onder het gebruik van koffie, chocolade, cake en koekjes. Kerstboom Op het missieterrein staat een kerstboom. De jonge Papoea's verdringen zich bij de boom, omdat er voor ieder een geschenk aan hangt. In het binnen land bezoeken duizenden gelovige papoea's de katho lieke statie. Des avonds is de arm van de pastoor lam van de vele handen, die hij heeft moeten druk ken. „Midden in de wildernis," zo schrijft ons Mr. L. O. A. Moll, „heb ik eens samen met een eenzame pastoor Kerstmisgevierd in een primitief pastorietje. De pater was blij dat jaar een gast te hebben, die iets begreep van zijn eenzaamheid als Europese priester te mid den van duizenden inheemse gelovigen. En dat te meer omdat ik het gezag vertegenwoordigde in dit reusachtige gebied en dus aan zijn kerstmis glorie verleende. En ik was blij in mijn eenzaamheid welkom te zijn bij deze manifestatie en na afloop van het massale feest nog uren te hebben voor een rustig gesprek met een sympathiek priester, onder het genot van een glas wijn, of zo maar, genietend van de warmte van het feest buiten...." De jongens voeren een kerstspel op. De kijkertjes op de eerste rang. Papoea-jongens spelen de barmhartige Samaritaan. Cliché „Oost en West'

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 19