Je kunt MOOI zeggen of BAH muur Bij concerten nog geen schade geleden TV teel* t belangstelling voor het toneel 194 HET televisie-probleem moet wel van grote betekenis zijn voor de culturele verenigingen," aldus Mr. H. E. GOTINK, secretaris van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum, ,,er stond een aantal weken geleden tenminste iets in de rubriek ,,ln de kijker van het Rotterdamsch Nieuws blad, dat te denken geeft. Van hetgeen de televisie teweegbrengt, weten we zo al het een en ander. Er zijn steden, waar het 's avonds stil in de straten wordt. Te Rotterdam rijdt een eertijds drukke tramlijn na achten 's avonds op halve kracht, om later als de TV uit de ether is, wat ,,aan te sterken". Kennelijk is hier lijn 14 bedoeld, die de buitenwijken met het centrum verbindt. In grote lijnen kan men het met de daarop volgende zienswijze wel eens zijn. En is dit eigenlijk niet te begrijpen ook? Neem b.v. de concerten. Op dat gebied vormt de televisie maar een kleine aanwinst boven hetgeen er al was. Men kan concerten ook bij de radio beluisteren en deze mogelijkheid heeft dan misschien invloed gehad, maar een bepaald concert-publiek heeft zich gehandhaafd en zo zal ook de TV aan dat vaste concert-publiek maar weinig afbreuk doen. Zeker het is mogelijk, dat de toneelstukken wat concert-liefhebbers zullen wegzuigen en dat door de gemakkelijke mogelijkheid van de TVhet bezoek aan het zaalconcert wat mindert, maar aan de andere kant biedt toch de directe levende muziek de luisteraar iets wat de TV onmogelijk kan brengen. Daar staat tegenover, dat de TV de belang stelling voor het concert juist wekt, maar dat zijn dingen, die zich moeilijk definitief laten beoordelen. Samenvattend kan ik zeggen, dat de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum niets van een nega tieve invloed van de TV heeft gemerkt. Bij de acht concerten, die de vereniging jaarlijks geeft - dit jaar toevallig iets minder - mogen wij tot dusver bepaald niet ontevreden zijn wat het bezoek betreft. Televisie lijkt mij echter geen ernstige concurrent voor het zaalconcert. Er is een vaste kern van muziek liefhebbers, die het concert in zijn directe levende uitvoering niet graag zou willen missen. Overigens lijkt het mij eenvoudiger, dat de verenigingen hun avonden verschuiven naar een televisievrije avond, dan omgekeerd, dat de Televisie rekening houdt met de wensen der vele over het land verspreide vereni gingen. De directe, levende muziek niet bedreigd door de televisie? Maar als u mij vraagt of wij in de eigen kring de gevolgen van de TV ook zo sterk merken, dan zeg ik: nee! En dat kan ook nauwelijks, want onze vereniging is eigenlijk net zo oud als de TV en we hebben dus geen vergelijkingsmogelijkheid. Wel is de TV vooral in de laatste jaren enorm gegroeid, maar dat ons daardoor de pas zou zijn afgesneden, dat kan onmo gelijk worden beweerd. Integendeel; ook wij hebben een enorme ledenwinst gehad en behoren nu tot de grootste Schiedamse organisaties mee. Met 500 leden zijn we een van de bloeiendste verenigingen in onze stad. Inderdaad, de TV kan voor het amateurtoneelspel een belangrijke concurrent worden," aldus de heer M. A. A. DE JONGE, voorzitter van de sectie toneel van de Schiedamse Gemeenschap, ,,en het heeft zin om eens met vol le belangstelling naar het 1 TV-scherm te kijken: de close-ups onthullen ons meer omtrent de gelaats trekken dan wij doorgaans zien van de toneelspelers op het toneel. Aan de andere kant vestigt de TV bij een aantal mensen, die vroeger geen schouwburg bezoekers waren, plotseling de aandacht op de toneel-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 22