de televisie is een FEIT Samengaaan Ut* tlftra toch al heel anders dttn vroeger 195 kunst. Deze mensen worden nu regelmatig met toneel geconfronteerd en leren allengs wat scherper te beoordelen. Het amateurtoneel en dat is het toch waarover u mijn mening vraagt kan er alleen maar bij profiteren, dat de kenners naar hoger peil naar goede stukken, goede regie en goed spel beginnen te vragen. De sectie toneel ziet heel goed dat wij in een moei lijke overgangstijd zitten en zet alles op alles om de verenigingen die werkelijk toneel spelen, zoveel mogelijk te steunen. Door de toneelwedstrijd van de S.G. komen de amateurgezelschappen in de schijnwerpers te staan voor de ogen van het Schie- damse publiek. Ook al ziet men de stukken niet zelf, men leest er meer over en begint meer echte belang stelling te krijgen. Het bezoek, dat wij bij de twee eerste voorstellingen in het kader van de toneel wedstrijd hebben gehad, was groter dan vorig jaar. Aan de puntenlijst van de jury is te zien, dat de kwali teit van het spel omhoog is gegaan. Dat geldt ook voor die onderdelen van de beoordeling, die het vorig jaar de hoogste punten kregen. Dat brengt een ver anderde houding mee t.a.v. de repetities: die zijn wat minder gemoedelijk dan voorheen. Men werkt echter harder en oordeelt strenger: het amateurtoneel legt zich zelf heel andere maatstaven aan dan voorheen. De kleinere toneelverenigingen hebben misschien met moeilijkheden te kampen en dat ligt gedeeltelijk aan de TV, maar toch ook aan het feit, dat er hier helaas veel toneelverenigingen zijn, die kreupel gaan aan een onderlinge animositeit, waardoor zij uiteen vallen. Dit moeten wij niet hebben. Veel liever zouden wij zien, dat kleine groepjes, die nauwelijks voldoende keus kunnen maken, zich gaan verenigen, zodat er één grote ontstaat uit twee kleintjes. Dat is heel wat beter dan andersom. Overigens er is bezig zich iets nieuws te ontwik kelen en in de jaarvergadering van de sectie toneel, die binnenkort zal worden gehouden, zal daarover een mededeling worden gedaan, waarop ik nog niet vooruit kan lopen. Wij zullen de handen ineen slaan. Samen of liever na overleg met de NATU en de W.K.A., de groep Werk Katholiek Amateurtoneel, zullen wij naar nieuwe wegen zoeken. U zult weldra vernemen, wat daarbij uit de bus komt. Samenvattend meen ik dus, dat het zin kan hebben, om naar de close-ups van het TV-toneel te kijken, maar aan de andere kant betekent het voor de ama teurtoneelspeler meer te kijken naar het spel van de echte gezelschappen op het toneel in Passage en het verheugt ons daarom buitengewoon, dat de Katholie ke Kring de amateurs tegen gereduceerd tarief toegang tot de voorstellingen in het Passage Theater wil verlenen. En een goede kant van de televisie is, dat ze een groep mensen belangstelling voortoneelstukken geeft, aan wie deze kunst tot dusver volkomen voorbij is gegaan. Ik geloof niet, dat het opgaat de TV zonder meer een gevaar voor het amateurtoneel te noemen. Juist door het zien van al die stukken op de glazen plaat gaat men zeggenNu zou ik dit wel eens willen beleven in de sfeer van het theater. Ik wil deze mensen in levende lijve zien. Er komt vanzelf een kentering en het publiek gaat de stukken kritischer zien en voor de amateurtoneelspeler betekent dat een veel kriti scher instelling tegenover het eigen spelpeil." Ook de heer P. SPRUYT van de Sectie Culturele Ontwikkeling en voorzitter van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, gaf ons zijn mening over de betekenis van de TV voor het culturele leven in onze stad. Hij toonde zich allerminst pessimis tisch. „Het is niet de eerste keer, dat een ingrijpende

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 23