verandering in het verenigingsleven moet worden ver werkt. Wie het I.V.A.O. van voor de oorlog kent, weet, dat daarbij de gemeenschappelijke wandeltochten een belangrijke plaats innamen. Men maakte ook fiets tochten, rriaar toen de brommer en de scooter hun intrede deden en later vele leden een eigen autootje hadden, toen was het 'uit met de wandeltochten. We leven nu eenmaal in een wereld van dynamische veranderingen. Bij het opzetten van een excursie, bv. naar de Beer, houden wij terdege rekening met het veranderde vervoermiddel en de tocht naar het Een oude stad in de winter (I) excursiegebied wordt in verschillende groepen of geheel afzonderlijk gemaakt. Eenzelfde ontwikkeling is er t.a.v. de televisie. Op het TV-scherm zie je de spreker en hoort hem tegelijk, maar er is een kardinaal verschil met het ontmoeten van de spreker in een zaal. Het is wat anders om Jef Last op het TV-scherm te zien, dan om hem in je midden te zien met zijn gegroefde kop en te horen hoe hij reageert op de opmerkingen van zijn toehoor ders en hoe hij antwoordt op hun vragen. Zoals hij daar staat is hij een man van vlees en bloed, een knaap, die vroeger mijnwerker geweest is en in de Spaanse burgeroorlog heeft gestreden, die over alle zeeën heeft gezwalkt en nu net uit Japan en Korea is teruggekeerd om je over deze landen te vertellen. Bovendien kom je daar binnen in een zaal met aparte sfeer, je spreekt er met je vrienden en luistert naar wat muziek. Dat is het: je hebt contact met elkaar. Je hebt contact met de spreker. Je praat met elkaar. Je vindt belangstelling voor je eigen persoon. Een en ander vraagt van het bestuur veel meer dan in het verleden. Meer persoonlijk! De televisie-meisjes zijn allemaal heel knap en de leden van het bestuur zien er niet zo voordelig uit, al zit er misschien een enkele matige schoonheid tussen, maar wij treden de mensen prettiger tegemoet dan de dames en heren van het TV-scherm. Meer persoon lijk! Wij geloven tegenwoordig niet meer in grote vergaderingen. Kleinere bijeenkomsten van ten hoog ste 50 a 60 man hebben veel meer sfeer. We geven dus uiteenlopende onderwerpen aan afzonderlijke groepen De Natuurvrienden krijgen wat over de Natuur vriendenhuizen, reislustigen geven wij voorlichting over bepaalde reisroutes. Voor de oorlog zouden we het niet in ons hoofd halen een middag te wijden aan bloemenschikken. Of aan huidverzorginghet gebruik van rouge en lippenstift. Dit is veranderend werken in een veranderende wereld. Zo staan wij ook tegenover de TV. Je kunt zeggen: Mooi TV en ook: Bah TV! Maar ze is een feit. Een kleine groep is eraan verslaafd, maar dat slijt wel weer. Op een goed moment krijgt zo'n TV-slaaf weer behoefte aan het normale verenigingsleven en hij gaat weer kijken. En meteen bij het binnenkomen moeten ze dan voelen: Ja, dat heb ik toch wel een tijd gemist. Verder zijn er ook positieve punten: TV biedt een mogelijkheid voor kleine studiegroepen. Zo heb ben we bv. Don Juan in kleine kring besproken en toen op het scherm gezien en gezamenlijk nagepraat. Dat ging best en was een vruchtbare avond. Hier kan dan op aansluiten, dat men de opera in werkelijk heid gaat zien. Het medium is er: nu dient het bestuur te bekijken wat er mee kan worden bereikt. Wat wordt ons geboden en wie heeft er zeggenschap over? Dienen de culturele organisaties bij de TV-stichting niet een rol mee te spelen. Dit moet in de top der verenigingen worden uitgeknobeld, in de gewestelijke en landelijke contactorganen. De jeugd zou ook een rol kunnen spelen, zoals in Amerika; door zelfwerk zaamheid is veel te bereiken, maar er is fantasie en enthousiasme voor zoiets nodig."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 24