Van wie kunnen ze beter zwemmen leren dan van COCKIE GASTELAARS 201 Watertrappen is een belangrijk onderdeel bij het zwemmen. Ook zonder zich voort te bewegen moet men zich drijvende kunnen houden. Vanaf de wip slaat Cockie Gastelaars de verrichtingen van haar pupillen nauw lettend gade. keer van de hoge wip geweest." Kijk, deze spontane uitingen geven mij de grootste voldoening en daarom hou ik van dit werk". Evenals bij haar zwemtraining heeft zij ook tijdens haar opleiding tot zwem-instructrice heel veel steun gehad van haar coach Dries Peute. Bij diens elemen- ,,Kijk, zo moet je in het water liggen en zo moet je je handen houden. Dan ga je snel," zegt Cockie Gastelaars. Ingespannen kijken de leerlingen toe, want wie zou het hun beter kunnen vertellen dan Europa's snelste zwemster? tair zwem-onderricht heeft zij in het begin mogen assisteren en nu zij zelf voor het diploma „klaar" is, helpt zij haar trainer nog wel, wanneer hij het zelf met lesgeven erg druk heeft. „Hoeveel kinderen ik nu al zwemmen heb geleerd? Dat weet ik niet. Het interesseert me ook niet. Bovendien doe ik het niet alleen, want bij S.Z.C., bij voorbeeld, zijn nog wel acht tot tien andere oudere leden, die de jeugd instrueren. Met ons allen zorgen we er voor, dat de kinderen ruim voor de afzwem feesten het zwemmen volledig onder de knie hebben, zodat zij eigenlijk zonder enig risico aan het diploma- zwemmen kunnen meedoen." Cockie Gastelaars geniet wereldbekendheid door haar persoonlijke zwemprestaties, zij is voorts een volbloed zwem-propagandiste en een nog enthousias ter zwem-instructrice. Kan zwemminnend Nederland zich een nóg betere zwem-ambassadrice wensen? En van wie zouden de Schiedammertjes beter zwemmen kunnen leren dan van „onze eigen" Cockie Gastelaars? PIET HEYSTER. Dat Cockie Gastelaars niet alleen de snelste Ne derlandse, maar ook de allervlugste Europese zwem ster is, mag genoeg bekend worden geacht. Wel licht minder openbaar is, dat zij niet alleen zichzelf tot- topprestaties voert, doch ook anderen de begin selen van de edele zwemsport bijbrengt. Het K.N.Z.B.- devies „iedere Nederlander moet kunnen zwemmen" brengt zij volledig in praktijk, want gedurende de winter kan men haar twee avonden per week in het Sportfondsenbad, de heerlijk verwarmde zwem- arena van de heer Putto aan de B.K.-laan aan het werk zien. Dan helpt zij mee, met de instructeurs van het bad, de grote schare pupillen van de R. K.- zwemvereniging „START" en de S.Z.C. het juiste technische zwemonderricht te geven. Hoewel zij dit werk al een jaar of vier, vijf doet, staat zij eigenlijk dit seizoen voor het eerst als ge diplomeerd zwem-instructrice voor de „klas". „Waarom geef je les?" hebben we Cockie ge vraagd. „In de eerste plaats, omdat ik het zelf prettig vind; ten tweede, omdat ons land niet genoeg inwoners kan hebben die kunnen zwemmen en ten derde hoewel ik dit het laatst noem, voor mij toch het belangrijkste omdat ik van kinderen hou. Ik geniet er (misschien te veel in stilte) van, wanneer ik de meisjes en jongetjes zo heerlijk in het water zie poe delen. Ik zou m'n eigen leven ook niet zonder zwem men kunnen voorstellen en daarom vind ik, dat het bij al die andere jongens en meisjes er ook bijhoort. Het is toch een heerlijk gezicht, wanneer een leer- Jingetje opgetogen komt vertellen, dat hij of zij „nu al tweemaal de lengte van het bad kan zwemmen". Of wanneer een andere kleuter met een hoogrode kleur van opwinding zegt: „Juf, ik ben nu al drie

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 29