^Cerótmióin et Zij zijn ziekal jaren en jaren maar ook voor hen wordt het 204 LI ET is juist met etenstijd, dat ik „voor ons Kerst nummer" een bezoek breng aan het Zonnehuis in de Boerhavelaan. Een tehuis, dat niet zoals de Dr. Noletstichting of het Gemeente-ziekenhuis in onze stad uiterlijk opvalt als een verpleeginrichting; het is dan ook veel bescheidener van opzet en gaat schuil achter de weinigzeggende gevel van een niet al te moderne huizenbouw. „Wilt u hier even wachten?" Een klein kantoortje aan de straatzijde. Vanuit het tehuis klinken vaag geluiden tot me door: mensen praten, borden wor den opgestapeld. Op de straat is van allerlei te zien: een vrouw met een boodschappentas, een brood bezorger met een nors gezicht, een jongeman die hard fietst, waarschijnlijk om op tijd op kantoor te zijn, en een jong meisje met een hoela-hoepel. Wat betekent Kerstmis voor hen? rijst ineens de vraag bij mij op. Vrede op aarde en in de mensen een wel behagen. Twee vrije dagen. Bezinning. Een kerst boom met engelenhaar en lichtjes. Licht! In dit tehuis worden chronische zieken verpleegd. Dat wil zeggen: mensen die vaak al tien tot twintig jaar ziek zijn, die leven in het besef dat zij dit jaar niet beter zullen worden, volgend jaar evenmin, die weten dat zij misschien nooit van hun ziekte zullen herstellen. Wat zou Kerstmis voor hen betekenen? Die vraag spookt nog door mijn hoofd, als ik tegen over zuster P. BEEK.de directrice, zit. Zij vertelt dat er zes ziekenzalen en een conversatiezaal zijn, 54 patiënten en 22 verpleegsters en ziekenverzorgsters. Dingen die je moet weten. Maar zuster Beek ver telt meer. Dingen die ik wil weten. „Wij doen altijd veel aan ontspanning." En zij aarzelt niet om in dikke dossiers lange lijsten op te- zoeken, waarop keurig staat vermeld wat er per maand voor de patiënten is gedaan. De directrice leest zo'n lijst voor: een paar bonte avonden ver zorgd door Radio Meteoor uit Vlaardingen, verto ning van kleurendia's, zang door het Leger des Heils, filmvertoning, declamatie, de Zonnehuis-zusters heb ben zelf een ontspanningsavond gegeven in twee zalen tegelijk, goochelen, muziek, gezelschapsspelen, enz. Dat deze ontspanning een belangrijke plaats in het Zonnehuiswerk inneemt, bewijst wel de accom modatie: in twee zalen is een klein podium en alle bedden zijn aangesloten op een microfooninstallatie.. Inspanning Niet alleen ontspanning. Ook inspanning. Handen arbeid vooral. Als het maar enigszins mogelijk is worden de patiënten aan het werk gezet. Anderhalve- dag in de week komt een welfare-werkster om hun daarbij behulpzaam te zijn; bezigheidstherapie heet dat met een duur woord. De rest van de week nemen de zusters haar taak zo goed en zo kwaad als dat gaat over. Resultaten Op de onlangs gehouden verkoopdagen van het Zonnehuis kon men de prestaties bewonderen van deze mensen, die vaak zeer moeilijk hun handen en armen kunnen gebruiken, die soms erg slecht zien. Bewonderen! ja. Want in een jaar tijd hadden zij gezamenlijk ruim zeshonderd goederen gemaakt en daar was van allerlei bij, kettingen, lampekapjes, tassen, kinderkleertjes, handwerk, speelgoed, brood mandjes, tafelkleden, alles tot in de puntjes verzorgd. Aan de geestelijke verzorging van de verpleegden wordt eveneens de grootste aandacht besteed. Re gelmatig brengen dominee J. Nawijn, dominee J. G. Jansen, de evangeliste mej. Poot en verscheidene anderen het Zonnehuis een bezoek. Regelmatig wordt ervoor gezorgd, dat de patiënten via de huis radio Schiedamse kerkdiensten kunnen volgen. De mensen doen trouwens ook veel voor elkaar. Zij lezen elkaar voor en zij helpen elkaar bij de handenarbeid. „We hebben hier nu een juffrouw," vertelt de di rectrice, „die twee jaar in een andere inrichting was verpleegd en daar' nog nooit op was geweest. Hier zit zij iedere dag op een stoel. Niet dat zij er zozeer op vooruit is gegaan, maar we doen het om haar zoveel mogelijk levensvreugd te geven."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 32