205 Dit voorbeeld is t/perend voor de wijze, waarop de mensen in het Zonnehuis behandeld worden. Gewoonte is ook dat 's morgens de patiënten ge kleed worden zoals gezonde mensen voor hun dage lijks doen zich kleden. „We verplegen hier niet alleen," betoogt zuster Beek met nadruk. „Ons voornaamste streven is de patiënten zich zo min mogelijk patiënt te laten voe len! Daarom halen we hen ook zoveel mogelijk uit bed." Medeleven Het Zonnehuis krijgt „enorm veel" bezoek van buitenaf en zeker niet alleen van familieleden of kennissen van de verpleegden. Zo zijn er bijvoor beeld verscheidene jongeren uit Schiedam, die regel matig de patiënten, die niet zoveel bezoek krijgen, komen opzoeken om met hen een partijtje te schaken of eenvoudigweg wat te praten. Zij zijn bij lange niet de enige „buitenstaanders" in onze stad die meeleven met het Zonnehuis. Met veel waardering spreekt de directrice over een vrouw uit de buurt, die deze zomer twee-en-een-halve maand lang elke ochtend twee uur een patiënt mee uit rijden nam. In het afgelopen jaar hebben de patiënten een prachtige bootreis gemaakt. Voor het zover was, kwam iemand, die zich niet bekend maakte, een enveloppe afgeven: „Voor de boottocht". In de enveloppe zat honderd gulden. „We hebben veel medewerking," zegt zuster Beek. „Schiedam is ons goed gezind. Wij leven echt wel mee in de gemeenschap." Kerstfeest Hoe Kerstmis wordt gevierd? Op elke zaal komt een kerstboom, alle patiënten en zusters krijgen een cadeau, er wordt een kerstwijdingsdienst ge houden met declamatie na afloop, op Kerstmorgen zal het zusterkoortje de verpleegden met zijn gezang wekken, op Tweede Kerstdag komt een kinderkoor tje uit Schiedam-oost. Maar och, het belangrijkste weet ik al. In het Zonnehuis leven patiënten in het besef dat zij een langdurige ziekte hebben, maar zij leven! Zij werken, zij lezen, zij volgen kerkdiensten, zij hebben contact met de buitenwereld, zij hebben op tijd hun ontspan ning, zij leven volgens de normen, welke in elke gemeenschap, hoe klein ook, gelden. Ik heb door een lang verhaal aan te horen antwoord gekregen op die ene vraag: Wat zou Kerstmis voor hen betekenen? Ik weet nu, dat voor de chronisch zieken in het Zonnehuis Kerstmis hetzelfde betekent als voor vele van lijf en leden gezonde christenen. Want hun ziekte belet hun niet om mens te zijn en mee te doen! Voorlezen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 33