damse gymnasium, dat regelmatig gebruik maakt van ,,Cyrene", aan het „sloten". In de ruime serre van het pittoreske huis vertelde mevrouw Augus- teyn, bij ontstentenis van haar man, ons iets over „Cyrene". In 1635 toen het kasteelcomplex werd veranderd, bleef er niets anders over dan het „Poortgebouw", dat tot boerderij werd ingericht. De „mooie kamer" van deze boerderij, de taveerne van nu, werd een kwart eeuw geleden veranderd in een café, dat be kend werd onder de naam ,,'s Gravenhuize". De heer Augusteyn heeft deze mooie kamer echter weer een metamorfose laten ondergaan en er een cul tureel centrum van gemaakt, dat de naam „De Hof van Cyrene" ging dragen. Jarenlang heeft de heer Augusteyn boerderijen en antiquiteitenzaken afgelo pen omzijn taveerne in zeventiende-eeuwse stijl in te richten. Daar is hij volkomen in geslaagd en nu wordt de taveerne gebruikt voor culturele evenementen van allerlei aard. Helaas is al dit schoons gedoemd te verdwijnen. De alles opslokkende gemeente Rotterdam heeft namelijk de wens te kennen gegeven om de Delfs- havense Schie door te trekken in de richting van het landgoed „De Tempel". Hoewel „De Hof van Cyrene" helemaal niet in het verlengde van deze Schie ligt, schijnt het toch niet mogelijk hem te be houden. Dan zal er weer een stuk Holland voor goed ver dwijnen, zo schreef de heer Augusteyn eens in een van Rotterdams grote dagbladen, een stuk, dat met geen park te vergelijken is, een stuk waar mensen hun brood hebben en dat uit zichzelf al creatief is. Maar goed, zo vervolgt hij, plant hier dure bomen en struiken in plaats van onze doodgewone, maar zo mooie populieren en wilgen, die hier thuishoren, vang wat van de weidevogels, die hier leven en broe den en zet ze op, maak restaurants met buislampen en allerlei namaakdingen van geperst karton en ge bruik vooral veel plastic, zet ze'vol met het gotische triplex van de grote meubelmagazijnen en maak dan heel veel herrie, veel gegil en geschreeuw. dan zal de noodkreet van de oude Hollandse polder spoe dig gesmoord zijn. Of. AAD WAGENAAR. Een oude stad in de winter (3)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 35