Zeelui aan de wal zijn niet allemaal aan het drinken en vechten! de kantine bij Wilton Het beteijs: 208 Hier kunnen zeelui zich echt THUIS voelen. „Een zeeman is niet slechter dan een landrot!" Een tikkeltje verontwaardigd wordt me dit gezegd door een woordvoerder van Wilton-Fijenoord die tevens plaatselijk bestuurslid van The Missions to Seamen is. Hij wil graag het fabeltje de wereld uit hebben, dat zeelui van die ruige lieden zijn, die zich op de wal uitsluitend bezighouden met drinken en vechten. En heeft hij geen gelijk? Natuurlijk, er zijn genoeg varensgezellen die, na maanden niets anders gezien te hebben dan wolken en water, zo gauw ze aan de wal zijn de bloemetjes buiten willen zetten (neem het hun eens kwalijk) en dat een enkeling daarbij weieens over de schreef gaat, is eveneens waar. Zo iets komt dan ook prompt met vette letters en onder een pakkend kopje in de krant. In de meeste gevallen valt dat „bloemetjes buiten zetten" heus wel mee trouwens, zijn vele land rotten er vrij van te pleiten? en er is menige zee man die er helemaal niet aan doet. Hoe die dan zijn vrije tijd doorbrengt, als zijn schip in de haven of in reparatie ligt? In deze tijd van het jaar, nu op het noordelijk half rond het weer nogal fris is en Kerstmis en Oude jaarsavond de huiselijke feesten bij uitstek zijn, doet iedere zeeman zijn best om zijn vrije dagen thuis te kunnen doorbrengen. Er zijn echter varensgezellen, voor wie de eigen haard te ver brandt. Voor hen staat altijd The Missions to Seamen klaar, die in vrijwel alle havenplaatsen (althans in Nederland) een of meer „kantines" in beheer heeft. Ook Schiedam heeft zijn zeemanskantine. Hij staat op de werf van Wilton-Fijenoord en ging op 22 november 1947 voor het eerst open. „Noemt men dit een kantine!" zullen degenen, die de opening mochten bijwonen, zich wellicht hebben verbaasd. Getracht was namelijk de kantine zo min mogelijk op een kantine te doen lijken en daarentegen zoveel mogelijk de huiselijke sfeer te benaderen, welke de zeelieden voor het grootste deel van het jaar moeten missen. Of men daarin was geslaagd Wonderwel. En daar toe heeft ook nog eens de verbouwing in het vorige voorjaar bijgedragen. Op een mistige avond slaag ik erin het machtige Wilton-complex binnen te dringen en ik ga het zee manshuis binnen. Een kort gangetje door en ik stond in de eigenlijke kantine, een grote en toch intieme ruimte, waar mijn aandacht het eerst getrokken

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 36