cJicW tijdf waar beft je gebleven Weemoed om wat voorbijging in het Stedelijk Museum 210 Een gezicht op de ruïne van Mathenesse en het Proveniershuis, in winterse stemming, uit de eerste helft van de negentiende eeuw. Steendruk Of je nu goed of niet bent geweest, 't is toch jammer, dat je verdwenen bent, oude tijd, gisteren, eergisteren, vroeger, toen, lang geleden. We willen niet terug, want we kunnen immers niet terug, maar tochnu ja, toch zouden we w e I eens graag terug willen, ook al stellen we ons niet voor, dat het toen beter was. Toen was het in ieder geval anders, al waren de mensen misschien eender 't Is ingewikkeld, ons heimwee naar het verleden, 't Is onredelijk, zelfs. En ongezond, misschien. Maar 't is wel prettig, je er eens aan over te geven. Dat kan nu, sedert enkele dagen, omdat ter gelegenheid van Kerstmis in het Stedelijk Museum een tentoonstelling is opengegaan onder de titel ,,Ach tijd, waar ben je gebleven". Het woord tentoonstelling is eigenlijk verkeerd. Het betreft hier een nieuw arrangement in de nieuwe zaal in de linkervleugel van een deel van het histo risch bezit van de stad Schiedam. Er wordt U in die zaal, en in de aangrenzende aula, niet de historische les gelezen. Allerminst, 't Is geen uiteenzetting met jaartallen van de historie van de stad. Daar zijn boekjes voor. Het is een losse keuze van mooie of merkwaardige dingen, gekke dingen soms, ook wel ontroerende dingen. De manier, waarop de dingen getoond worden, is daarbij niet ,,net echt oud". Integendeel, met opzet zijn de oudheden in de mo dernste zaal van het museum geplaatst en worden ze op een moderne manier geëxposeerd, tegen gekleurde wanden bijvoorbeeld. Op deze wijze „ontdekt" men ze opnieuw, en daar was het om begonnen. Het heeft geen zin, hier op te sommen, wat er allemaal te zien is: van oude reclame-platen voor jenever met weelderige juffrouwen tot een stukje van het bij de beeldenstorm vernielde altaar van de grote kerk, van een oud telegram tot een vals assig naat, van een tinnen lepel tot een geborduurde reistas, Dit vonden we mooi in de negentiende eeuw: klokken met veel beeldhouwwerk (gietwerk in koper) en struiken kunstbloemen met metalen ballen en kralen, onder glazen stolpen. Op deze pagina's: Een kleine foto-verkenning van dingen uit een tijd, die voorbij- I ging, op de tentoonstelling ,,Ach tijd, waar ben je gebleven" in het Stedelijk Museum.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 38