WIJ ZANGERS hebben er beslist geen nadeel van 240 EEN hekel aan de televisie? Welnee... eer het tegendeel: wij hebbeneralskoordeaangenaam- ste herinneringen aan, want Orpheus was het eerste amateur zangkoor in Nederland, dat voor de tele visie is opgetreden. Dat was in het voorjaar van 1956, toen we samen met de Marinierskapel onder leiding van kapitein Van Lijnschoten optraden voor een uitzending van de N.C.R.V." Dit vertelt ons de heer W. C. ORANJE, voorzitter van de Zangvereniging Orpheus, voorzitter ook van de Sectie Zang van de Schiedamse Gemeen schap, die op 25 juni a.s. het feit herdenkt dat hij bij genoemde zangvereniging het heft in handen nam. Heeft volgens u Orpheus dan geen nadeel onder vonden van de opkomst van de televisie? zo vroegen wij, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Voor en na is Orpheus een van de grootste koren van Neder land. Ook het oudste trouwens. Het werd opgericht op 29 augustus 1866 en beleeft dus over een jaar of acht zijn eeuwfeest. Er zijn zangers bij, die hun hele leven hebben meegezongen, bv. de heer M. P. Litzen- burg, de nestor onder de zangers, die 35 jaren lid van Orpheus is en nog altijd meedoet. Het is waar, de vereniging heeft, kort na het bevrijdingsjaar, eens een paar honderd leden gehad, maar dat slonk al gauw tot 140 en dat is geleidelijk verder teruggelopen tot de huidige omvang: een kern van ongeveer 80 leden en daaromheen wat komen en gaan. Dat aantal is genoeg en dat is ook normaal. Een dirigent werkt niet eens erg graag met een koor van 180 leden en meer. Veel verder dan tot een honderd man gaat hij liever niet. Er is dus toch wel een flinke teruggang?" ,,De tijden zijn toch niet helemaal te vergelijken", zegt de heer Oranje, „tóen was er een feestroes en wilde iedereen zingen en nü. ja, er is een zekere verflauwing: men kan geen vat meer op de mensen krijgen. Het is of de gezellige sfeer van de vereniging niet zo sterk meer aanspreekt." Toen: grotere rol „De gezelligheidsdrang schijnt pas na je 25ste levens jaar te ontwaken. Het Verbond heeft eens uitgekiend op welke leeftijd men lid werd van een zangvereniging. Er zijn weinig zangers beneden de 25. Vroeger was er ook bij de jongeren meer belangstelling, ondanks de lange werkdag van toen. De vereniging speelde W. C. ORANJE .geen nadeel. toen in het leven een grotere rol. Je had vroeger voor de vereniging alles over. En naast de gezellig heidsdrang is er de tweede factor: de zelfwerkzaam heid. Die wordt de laatste jaren meer en meer uit geschakeld alles wordt voor de leden klaar ge maakt, maar het moest zo zijn, dat de leden zelf weer actief aan de gang moeten, o.a. voor het werven van de nieuwe aanwas. Kijk bv. naar het Stedelijke Muziekkorps van vroeger: dat had een werkzaam aandeel in alles wat er in de stad gebeurde. Dat werkte mee met feesten en jubilea. Daarin vonden de muzikanten hun bestaansrecht en daar hadden ze alles voor over. Maar nu behoeft men geen moeite meer te doen. Men krijgt alles opgeschoteld en acht het niet belangrijk meer om zelf actief te zijn. Probleem: ploegendienst „Dus geen nadelen van de televisie?" „Nee, ik ben stellig overtuigd van niet. De sectie Zang van de Schiedamse Gemeenschap omvatte vroeger 500 zangers en heeft er nu 475. Wijst dit er op dat de zangers verdwijnen als gevolg van de tele visie? Het lijkt er niet op en dat kan ook niet! Zingen is een actieve vrijetijdsbesteding en dat is het kijken naar de televisie niet. Misschien blijft er één eens tijdelijk aan zijn TV-toestel hangen, maar dat plezier is er gauw af. Op 1 januari jl. is onze propaganda-actie begonnen en het gaat goed: eind 1959 zullen we de 100 wel weer gepasseerd zijn. Dat er wat minder bezoekers komen tengevolge van de televisie, laat zich horen, maar ook dat gaat voorbij. Over een jaartje is men aan de televisie gewend geraakt. Er is wel wat anders, dat ons bij het repeteren dwars zit en dat is de continu-arbeid, het ploegenstelsel, waardoor velen de repetities mislopen. Als ze er een paar hebben gemist, blijven ze vaak maar helemaal weg. Schiedam is een stad met grote scheepswerven, bedrijven waar wij veel leden hebben. Dat is een probleem. En dat is maar niet zo eenvoudig op te lossen. lAUflJ *üf Zo gaat het eruit zien, het magni fieke pand van bakkerij Vlug, waarvan de bouw thans in alle ernst begonnen is. Laten we hopen, dat het vlug gaat, zowel voor de on dernemende heer Vlug als voor het Schiedamse stadsbeeld, dat vooral in het oude gedeelte een opfrisser zo uitstekend kan ge bruiken! Architectenbureau E. F. Groosman te Rotterdam ontwierp het com plex.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 14