Geen dode steenklomp, maar levend verleden De ruïne van t Huis te Riviere l' G' N' RENAÜD 235 |N het Stedelijk Museum hangt een paneel, zó I vaal geworden door de tijd, dat men nauwelijks kan zien wat het voorstelt. Met moeite ontwaart men een toren achter drie trapgevels, een brug, een poorthuisje. Het schilderij is al zo oud, dat de schilder vergeten is. Het werd gemaakt voor de verwoesting van het kasteel, die in 1575 moet zijn uitgevoerd door de Schiedammers zelve; uit vrees, dat de Spanjaarden bij een beleg het oude kasteel als steunpunt zouden gebruiken. Even vaag als het kasteel zich vertoont, is de voor stelling, die vele Schiedammers van het Huis te Ri viere hebben. Wat die scheefgezakte steenklomp betekent, wat het eigenlijk geweest is, het blijven vragen, waar men zich ongeduldig van af maakt, wanneer men zich met zijn nieuwsgierige kindertjes door het laantje naar de trein spoedt. Jonge Schiedammertjes leren tegenwoordig op school, dat Schiedam gesticht is door Gravin Aleyda van Henegouwen en dat zij gewoond heeft op het kasteel, dat toen nog geen ruïne was. De Gravin stichtte de kerk en liet het gasthuis bouwen en zo kon Nieuwer Sciedamme zich ontwikkelen en groter Het Huis te Riviere voordat het werd gesloopt. Schilderij van een onbekende meester uit de 16e eeuw in het Stedelijk Museum, thans te zien op de tentoonstelling ,,Ach tijd, waar ben je gebleven". worden dan Ouderschie, dat nu nog steeds maar een dorp is, bij ons beter als Overschie bekend. En ook dit nog. Gravin Aleyd liet een dam in de ri vier leggen en bedijkingen uitvoeren; het gebeurde allemaal omstreeks 1260. Wat die dam nu eigenlijk betekende, zal de leer gierige jeugd wel niet helemaal duidelijk zijn ge worden. Dat het voor het plaatsje belangrijk was, wanneer het opstuwende rivierwater buitengesloten kon worden, valt hun waarschijnlijk moeilijk aan het verstand te brengen. Ik vrees, dat al deze wetenswaardigheden vele Schiedammers nog nieuw zijn. Maarzij vormen niette min het uitgangspunt nu wij iets gaan zeggen over de betekenis van de ruïne voor onze kennis van de middeleeuwse bouwkunst. Midden 13de eeuw DE steenklomp werd dus in het midden van de dertiende eeuw gebouwd. Niet door de Romei nen, noch door de Noormannen en zelfs niet door de eerste graven van Holland. Maar toch bezit Schie-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 9