Nergens is cricket zo populair als in Schiedam! Dank %ij 7/ jaar Hermes-DVS: 10 Dit is het elftal, dat Hermes-DVS in 1928 in de eerste klas bracht. Staand: J. Bronneman, J. de Bruin, M. v. Es, J. Nolet, J. v. d. Griend, J. Engering, M. Boon en M. Goumare. Knielend: J. den Hoed, J. Smoor en P. Scheffers. NERGENS in Nederland is cricket zo populair als in Schiedam. Deze uitspraak van de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond, is wellicht het mooiste cadeau, dat Hermes-DVS zich op 1 april, toen Schiedams oudste vereniging het 75-jarig bestaan herdacht, kon wensen. Immers de heren J. M. v. d. Schalk, J. Loopuyt, W. G. Delbaere en nog enkele anderen kwamen op 8 april 1884 bij elkaar om een cricket vereniging op te richten. Op diezelfde avond besloot men in het oude voorname herenhuis aan de Lange Nieuwstraat, waar de familie Van der Schalk woonde, dat het cricket-spel van A. Tuyl (hij had dit voor z'n verjaardag gekregen) zou worden gebruikt. Er werd dus gecricket, hetgeen betekende, dat een groepje jongelieden zelf alles in orde moest maken om het spel te kunnen bedrijven. Het ging met deze jongensclub precies zoals het nu nog met de clubjes uit deze tijd gaat. Het enige verschil was, dat vrijwel alle spontaan opgerichte jongensclubs na enige tijd te gronde gaan en Hermes" zich een kwart eeuw heeft kunnen handhaven. Het begin was uiterst moeilijk. Ook bij „Hermes", doch toen in 1900 in competitie-verband werd ge speeld, ging alles veel georganiseerder en kwam er ook meer lijn in de structuur van de vereniging. Er was al een reglement, dat voor alles, wat niet in de haak was, een boete voorschreef. Bv. het cricketen zonder dat daarbij een pet werd gedragen, kwam de „overtreder" op een boete-som van vijf cent te staan. Voor die dagen een gevoelige financiële straf. Intussen ontwikkelde Hermes zich tot een gerenom meerde cricket-club waartoe de tegenwoordige ere voorzitter van Hermes-DVS, de heer J. F. van Buysen, niet alleen op het groene veld, maar ook achter de groene tafel (hij was dertien jaar voorzitter) heel veel heeft bijgedragen. Dierbaar plekje Met dit jubileum wordt tevens het unieke feit her dacht, dat de club onafgebroken 75 jaar heeft ge speeld op het oude vertrouwde home aan de Dam- laan. Het valt dus te begrijpen, dat straks, wanneer dit honk definitief moet worden verlaten, de vlag half stok van het clubgebouw zal wapperen en dat vele oude getrouwen met weemoed afscheid van hun „dierbaar plekje grond" nemen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 10