I 11 Voetbal? Eerst nee WE praten over voetbal. Hoewel King Soccer bij Hermes-DVSde King ofSports heeft overvleugeld, is de invoering van het voetbalspel bij de cricketclub „Hermes" niet zo een, twee, drie gegaan. Het eerste voorstel van de leden daartoe werd prompt ver worpen. Maar toen het naburige Sparta de Hermes mensen opwekte om naast cricket in de winter maanden in Rotterdam voetbal te komen spelen, bleek de animo zo groot, dat het bestuur alle principes over boord gooide en besloot, dat „Hermes" voortaan ook een voetbalclub zou zijn. De eerste wedstrijd is een zeer rommelige geweest, want blijkens een ver slag in een dagblad van die dagen (29 maart 1891) namen de Hermes-mensen het niet zo nauw met de spelregels en moest derhalve de strijd vroegtijdig worden gestaakt, omdat de Schiedammers het niet eens waren met een arbitrale uitspraak. Zo begon Hermes dus te voetballen. Later na de fusie met het Rotterdamse DVS op 6 augustus 1919 (een karwei, dat de toenmalige voorzitter dokter D. Ris voor elkaar bracht) ging het berg-opwaarts. De top werd bereikt in 1928, toen Hermes-DVS na een eclatant seizoen z'n intrede maakte in de eerste klas van de Nederlandse Voetbalbond. Sinds die tijd hebben de Schiedamse blauw-witten een toon aangevende rol gespeeld in het nationale voetbal. Daverende schoten.... HET pad van Hermes-DVS is niet immer over rozen gegaan. Er zijn heel wat stormen geweest, die de Damlaan-club hebben geteisterd, zelfs wel orkanen. Maar het gemeenschapsgevoel bleek zo hecht, dat de levensdraad nimmer werd geknakt. Steeds herstelde Hermes-DVS zich, In de vergaderzaal, èn tussen de krijtlijnen. Wanneer we ons tot het laatste bepalen, zullen de ouderen zich de krampachtige strijd wel herinneren om het behoud van het eerste-klasseschap in de degradatie-wedstrijden met Velox en DOS en later met Emma. Lou Borrani behield de club met een daverend schot op het Sparta-terrein tijdens de ver lenging van een beslissingswedstrijd met Emma voor de eerste klas. Dat was in 1938. Veertien jaar later werd er weer zo'n knetterend schot afgevuurd. Nu kwam het van de voet van Cock van der Tuyn tijdens de beslissende ontmoeting met Sparta in het stamp volle Stadion Feijenoord. Nu was het een „gouden schot", want voor het eerst werd Hermes-DVS in z'n lange bestaan kampioen van de eerste klas. Terug naar de kop Het betaalde voetbal betekende een ernstige ader lating van gerenommeerde spelers. De ere-divisie bleek onbereikbaar. In de eerste divisie werden de Schiedammers wel in 1956 kampioen, doch het voet- bal-walhalla bleef tot op de dag van vandaag gesloten. Hoewel.... dit seizoen doelbewust de stap wordt gezet op het heroveren van een top-positie in het Nederlands voetbal. Dat is het ernstige streven van het tegenwoordige bestuur onder de bezielende leiding van voorzitter A. Stouthandel. MET de cricket-afdeling gaat alles naar wens. Ook in de rijke cricket-historie komen enkele malen kampioenschappen, zelfs van Nederland (1938 en 1946), voor. Bekende figuren (ook internationaal), die Hermes-DVS voortbracht zijn Guust Nolet, Manus Stolk, de Offermannen, de Van der Schouws, Jacques Engering en Lou Borrani. Voetbal-internationals waren: Cock van der Tuyn, Jaap van de Griend, Jacques de Bruin en Jan van Buitenen. Hermes-DVS viert dus het 75-jarig bestaan. Drie kwart eeuw heeft de Damlaan-club tienduizenden Schiedamse jongemannen niet alleen een prettige en sportieve vrijetijdsbesteding geboden, maar boven dien en dat is een niet te onderschatten factor een enorme dosis gemeenschapsgevoel gekweekt. PIET HEYSTER Het bestuur van Hermes-DVS nu: Zittend: M. Goumare, D. Lubeek (secr.), A. Stouthandel (voorz.), M...v. Qijk (penn.), F. Damen. Staand: H. Stolk, Th. Vredebregt, A. Janse en v. d. Griend. T Beide cliché's welwillend beschikbaar gesteld door Hermes-DVS.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 11