werd gedrukt omdat een tro P*0ta0U0fat»tam almeoirginio. ïiiöttHne i eft tranflatwtercia per uenerabilrm parrrr 12 Sinte Liduina en een engel uit het Liduina-leven van de Oud-katholieke gemeente te Schiedam). Het fraaie beekje is sinds enkele maanden geëxposeerd in het Stedelijk Museum. HET eerste boek dat te Schiedam gedrukt werd was de Vita Lydwine van de bekende franciscaanse volksredenaar uit de vijftiende eeuw, Johannes Brugman, door hem in of kort vóór 1456 geschreven. Dit was het derde werk dat hij aan de nagedachtenis van deze Schiedamse heilige wijdde, die hij wel nooit persoonlijk had ontmoet, maar over wie hij zich uit andere levensbeschrijvingen, uit mondelinge con tacten met personen uit haar onmiddellijke omgeving, uit officiële stukken ook, een gedegen kennis had gevormd. Dat er over deze vrouw reeds vrij kort na haar dood in 1433 Brugman was toen 33 jaar oud reeds zoveel pennen in beweging kwamen, zal ons niet verwonderen wanneer wij bedenken, dat reeds bij haar leven haar faam wijd verspreid was, zodat zelfs personen van aanzien en gezag, stedelijke magistra ten, graven, bisschoppen, theologen, geneesheren van naam zich bezighielden met het verschijnsel van haar lijden en haar vroomheid. Vooral in Schiedam had de verering van Liduina een grote omvang aan genomen en een van de vele blijken daarvan was het Deze maand viert Schiedam naar eeuwenoude traditie de feesten ter ere van de Heilige Liduina. Op deze pagina's vertellen wij iets over het boek van haar leven, het eerste boek te Schiedam gedrukt. besluit van de kerkmeesters in 1498, om het zojuist genoemde door Brugman geschreven leven in druk te brengen. Dit besluit had een merkwaardige aan leiding. KEIZER Maximiliaan van Duitsland die gehuwd was met Maria van Bourgondië, dochter van Karei de Stoute en erfgename van de Nederlandse gewes ten, had in het begin van zijn regering zijn handen vol aan het vestigen van zijn gezag in de oproerige steden van Vlaanderen. Het verzet in Vlaanderland vond handlangers in de partij der Hoeken die vooral in het noorden actief was en welks voorman jonker Frans van Brederode de keizer nogal wat last be zorgde. Deze jonker Frans nu zag kans om Rotterdam bij verrassing te bezetten en vandaar uit trachtte hij door verraad ook Schiedam te verschalken. In februari van 1489 waren zijn voorbereidingen rond en op de avond van de veertiende van die maand, Sint Valen- tijnsavond, zou hij zijn slag slaan. Om negen uur, zo luidde de afspraak, zou de hoornblazer van Van Wittenhorst, bevelvoerder van een compagnie ru'ters binnen Schiedam, een hoornsignaal afgeven, dat voor de verraders binnen de muren het teken zou zijn om de stadspoorten te openen en het inmiddels uit Rotterdam onder de hoede der duisternis gearri veerde volk van jonker Frans binnen te laten. De hoornblazer, zo stellen wij ons voor, bracht de avond reeds bij voorbaat in overwinningsroes door met zijn trawanten. Tijd en uur ontgingen hem. Dan, plotseling, opgeschrikt door het bewustzijn van zijn verantwoordelijke taak, loopt hij naar buiten en informeert bij de eerste de beste die hij ziet, een oud vrouwtje, hoe laat het wel is. Zeven uur, antwoordt het goede mens. Negen uur, verstaat fataal de hoorn blazer, grijpt zijn hoorn en geeft het afgesproken signaal.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 12