mpetter te vroeg blies! CöïtaaImrm'rginisl^ömmc.Dct)cljicöam. Och arme, van de mannen van jonker Frans was nog geen spoor te bekennen en de verraderstroep van Van Wittenhorst had zich, zonder enige steun van buiten, te weer te stellen tegen het overige krijgsvolk in de stad. Een ongelijke strijd, die gauw beslecht was, met de volkomen nederlaag van Van Wittenhorsts bende uiteraard. Aldus ontkwam Schie dam aan het verschrikkelijk lot van plundering, moord en brand door de mannen van Van Brederode. De bevolking schreef deze redding toe aan de wonder bare bescherming van haar vereerde heilige en de dankbaarheid daarvoor uitte zich in de opdracht aan de drukker tot het ter perse leggen van Brugmans leven van Sint Liduina. ~1~ER perse leggen! Jawel, als wij bij deze woorden I maar iedere voorstelling aan moderne druk techniek uitbannen. Eeuwenlang hadden geduldige monniken hun teksten geschreven op het perkament en de bladen verlucht met miniaturen in rood, blauw en goud, kunstwerken die vandaag den dag, acht, negen, tien eeuwen na hun vervaardiging, nog dezelfde gloed en glans bezitten, dezelfde hardheid van kleur en lijn, als in de dagen van hun ontstaan. De ver menigvuldiging van deze geschriften was echter zeer tijdrovend en men zocht naar een techniek die hier uitkomst zou kunnen brengen. Een eerste stap in deze richting was dat men de tekst in haar geheel uitsneed in houten blokken ter grootte van een pagina, deze met inkt insmeerde en dan afdrukte. Zo ontstonden de zogenaamde blokboeken. Maar ook dit procédé vergde nog zeer veel tijd en liet trouwens ook niet het aanbrengen van verbeteringen toe. Pas toen men had uitgevonden hoe men met losse, ge goten, letters kon drukken, was het probleem van de vermenigvuldiging een sprong dichter bij zijn oplos sing gekomen. HET boekwaarover wij thans schrijven, stamt uit deze periode,waarin dus de boekdrukkunst nog in de wieg lag, reden waarom men de boeken uit dit tijdsbestek tekenend „wiegedrukken" heeft genoemd. De exemplaren van dit in Schiedam gedrukte Liduina- leven zijn uiterst zeldzaam geworden; de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag bezit er een, een ander exemplaar bevindt zich in het Walrafianum te Keulen en van een derde exemplaar is de Oud-katholieke kerk in Schiedam de gelukkige bezitter. In de afgelopen weken hebben velen gelegenheid gehad kennis te maken met dit prachtige werkstuk van de nog jonge boekdrukkunst, dat verlucht is met fraaie houtsneden, die episoden uit het leven van Liduina in beeld brengen. Het ligt geëxposeerd op de tentoonstelling ,,Ach tijd, waar ben je gebleven" in het Stedelijk Museum. Wie was, zo vragen wij ons in bewondering af, de drukker, wie de illustrator? Op de eerste vraag zullen we het antwoord wel moeten schuldig blijven. De tekst vermeldt, dat het boek gedrukt is te Schie dam ,,tot Sint Annen", waaruit we voorzichtig mogen concluderen, dat het bekende Sint Anna-zuster- convent een drukkerij heeft geherbergd; maar dit is alles wat wij ervan kunnen zeggen. Over de ver vaardiger der houtsneden hebben wij, voorlopig althans, evenmin stellige zekerheid. COEN KRAMERS, arch. frjollanUta 13 Titelblad van het eerste boek, te Schiedam gedrukt: „Het leven van de maagd Liduina van Schiedam". De Heilige staat rechts, met crucifix en rozetak. Links Maria, Anna en het Kind. Geknield ligt de schrijver, pater Brugman. De engel houdt de twee Schiedamse wapens: de leeuw en de zandlopers (naar het exemplaar van de Oud-katholieke gemeente te Schiedam).

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 13