Wl| LEVEN In het Museum: DE WONDERE WERELD WAARIN 16 Binnen een dag schakelde het Stedelijk Museum van de rustige schoonheid van aardewerk en bloemen over op felle beelden van de wonderlijke wereld, waarin wij leven, met de grote tentoonstelling van de Amsterdamse fotograaf Ed van der Elsken, een jongeman, die nooit de deur uitgaat zonder zijn Leica-camera, zelfs niet, als hij even in de winkel twee straten verder een pakje sigaretten wil kopen. Zo'n plotselinge overschakeling is naar de zin van de conservator, die zegt: „Wij zijn hier niet het Louvre, en we zullen het nooit worden. Dit museum is alleen wat waard als het de levende werkelijkheid van onze cultuur achterna blijft zitten, als het die werkelijkheid probeert te grijpen, zoals Ed van der Elsken het ogenblik grijpt met zijn lens. Voor ons geen lauweren, geen plechtig stilzitten, maar beweging". De tentoonstelling van Ed van der Elsken, die tot 17 mei te bezichtigen is, be strijkt alles wat de mensen doen: van carnaval-vieren tot jagen op groot wild, van slapen tot schreeuwen. Men ziet erop een formaat van enkele meters in het vierkant de foto, die wij hierboven afdrukken: vrouwen uit Frans Equatoriaal Afrika, evengoed als de Amsterdamse straatbengel, die zijn tong honend uitsteekt. Uiteraard ziet men er tevens een uitgelezen reeks uit de sfeer, die Van der Elsken als misschien geen ander heeft verkend: die van Saint-Germain-des-Prés, waar een raadselachtige jeugd haar raadselachtige dromen droomt. Als om het contrast te verhevigen werd de tentoonstelling van mensen en dingen in het oude Schiedam, „Ach tijd, waar ben je gebleven", opnieuw verlengd.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 16