#>f» Schiedamse Gemeenschap f J DE GEMEENSCHAP LEEFT 6 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 11, no. 1, april 1959 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Erevoorzitter: mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: M. Holl, voorzitter: F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penning meester; G. W. van Bergen Wal raven, A. L. J. Kunze, E. A. Leen- derts, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, J. Bijloo, K. J. Heyboer, M. A. A. de Jonge, L. Kamp, C. Landsbergen, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, C. Rauws, A. M. Sunderman, me vrouw M. A. C. TaverneVan Cam- pen, B. Vincent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: P. Groenendaal, M. Holl, Pierre Janssen, P. Th. J. Kuyer en B. Vin cent. Aan dit nummer werkten voorts mee: Tineke T. Meijer, C. Kramers, Piet Heyster e.a. Foto's, tekeningen: Jan van der Hoeven, Adriaan Maltha, Ed van der Elsken. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. ABONNEMENTEN: f 4,— per jaar of f 0,40 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). Bij de roorj)ln«l Het bespelen van de hoorn is een ernstige bezigheid, dat ziet U wel aan het gerimpelde voor hoofd van deze „Crescendo"- muzikant. Waarom het zo ern stig is, kunt U lezen in een speciale reportage op blz. 8. Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. TOT DE ERNSTIGE VERLIEZEN, die de levende gemeenschap van onze stad de afgelopen maand leed aan mensen, die hun krachten voor die gemeenschap niet spaarden, behoorde het overlijden op 72-jarige leeftijd van de heer A. J. de Koning. Velen volgden hem naar zijn laatste rustplaats. De heer De Koning was méér dan een bekende figuur uit de gedistilleerd-industrie. Hij heeft op zeer bijzondere wijze van zijn burgerzin doen blijken, met name door tal van fraaie schenkingen aan het Stedelijk Museum. Men moge hierbij een ogenblik stilstaan. De heer De Koning schonk immers aan een museum, dat slechts een plaatselijke bekendheid genoot. Hij kon met zijn giften geen eigen roem nastreven. Hij gaf met zijn hart, en het beste bewijs daarvan is, dat hij het museum verrijkte met een schilderij van Matthijs Maris, de dromer, ter gelegenheid van het feit, dat zijn eerste kleinzoon geboren was, op 28 maart 1939Het innige, fijne schilderij liet hij speciaal in Londen kopen. Voorts schonk hij een waardevolle reeks prenten, waarvan er enkele behoren tot de mooiste uit de Nederlandse kunst van de tweede helft der negentiende eeuw. Speciaal denken wij hierbij aan de etsen van Eduard Karsen en het magnifieke blad met de geplukte hanen van Floris Verster. Ook zorgde de heer De Koning, die lid was van de Com missie voor het Museum, dat voorwerpen betreffende de geschiedenis van de Schiedamse distilleerderijen niet verloren gingen en in net museum terechtkwamen. En dat alles op kalme, stille wijze, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Maar dat was het niet, toen niet en nu niet.Wij gedenken hem met weemoed. MAAR DE STAD LEEFT VOORT en zo doet het ons genoegen, u eraan te her inneren, dat Schiedam kennelijk gezond voor magistraten is. Immers, bereikten we in maart het koperen ambtsjubileum van wethouder Mr. P. van Bochove, de energieke hoeder van onze financiën en onze sport („hij is.verknocht aan Schie- zijn stad en, ihijs h hlhrtijedM", lazen wij te zijner ere in een dagblad, maar bedoeld zal zijn dat hij verknocht is aanSchiedam.de rest zal op misverstxx&3 berusten), thans memoreren wij gaarne het 12| jarig ambtsjubileum van onze ere-voorzitter, burgemeester Mr. J. W. Peek. De heer Peek werd per 1 oktober 1946 benoemd en geïnstalleerd in een buitengewone raadsvergadering op 18 oktober 1946. Bij die gelegenheid sprak waarnemend burgemeester Albers de wens uit, dat de heer Peek behalve een burge meester ook een burgervader zou zijn en wij menen zonder tegenspraak te kunnen vaststellen, dat die wens geheel in vervulling is gegaan. Karakteristiek voor onze burgemeester is zijn verlangen, om verdienstelijke Schiedammers zelf hun lintje of eremedaille te overhandigen, en het brons is hem daarbij kennelijk evenveel waard als het goud. De beminnelijke wijze, waarop hij onvermoeid zijn avonden offert aan het Schiedamse verenigingsleven, de rustige tact, waarmee hij de raadsvergaderingen leidt, de sympathie, die hij steeds voor de Schiedamse Gemeenschap heeft getoond, dat alles maakt hem inderdaad tot een burgervader, die wij van harte een prettige vervulling van zijn moeilijk ambt toewensen. Moeilijk is dat ambt stellig: Schiedam is niet bepaald een stad zonder vraagstukken. Het viel onlangs wederom op, dat de heer Peek zich daardoor niet in paniek laat brengen: immers, toen een groot aantal burgemees ters krachtig verweer aantekenden tegen de plannen van de „Rijnmond" en dat (mogen wij het zeggen?) wellicht wat luid deden, scheen de Schiedamse burgemeester de enige, die zijn kalmte en zijn gevoel voor verhoudingen niet verloor. Onze geluk wensen gaan uiteraard ook naar mevrouw Peek. Wij zouden het feest compleet willen maken door de 80.000ste Schiedammer te annonceren, maar helaas, onze bevolkings cijfers zijn de laatste tijd wat aan het krui pen, we hebben dat mooie cijfer nog steeds niet bereikt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 6