VROEGER moest ie voor twee centjes De jeugd ivil wat anders dan Dichter und Bauer C. LANDSBERGEN geen schuld Al kondigden we in ons vorige nummer aan, dat we het televisie probleem voorlopig verder zouden laten rusten, vandaag komen we er toch nog een keer op terug, want soms is een probleem zo hardnekkig als onkruid. Er was één aspect, dat ons nog niet met rust liet, en dat was de kwestie van de muziek. We hoorden aan gaande deze muziek wanklanken: het zou afgelopen zijn met bijvoor beeld een korps als „Crescendo" en dat zou een gevolg zijn van de televisie. Een onzer medewerkers is gaan praten met voorzitter LANDS BERGEN en dat werd zo'n opmer kelijk interview, dat wij er-menen wij - inderdaad een schallend slot akkoord van onze reportage-serie mee kunnen laten klinken. De heer Landsbergen heeft ronduit gezegd wat hij dacht, en hij heeft vooral gedacht aan de jeugd. Dat maakt zijn mening even belangwekkend als belangrijk. A/IJ vonden de heer C. LANDSBERGEN voor- V zitter van de Arbeiders Muziekvereniging Cres cendo en voorzitter van de sectie Muziek van de Schiedamse Gemeenschap in de drieledige B.L.O.- school aan de weg, die genoemd is naar de man, die bijna een eeuw geleden de zangvereniging Orpheus heeft opgericht, burgemeester M. L. Honnerlage Grete. De heer Landsbergen heeft in deze school de zorg voor de verwarming, de instandhouding en de reiniging van alle drie de afdelingen. Hij strekt zijn beschermende vleugels over de drie gezindheden uit, zo onpartijdig als een kloek ze uitstrekt over haar kuikens. „Ik voor mij geloof niet, dat de televisie er schuld aan heeft," zo zegt hij, „maar ik geef toe, dat er een zekere lauwheid bestaat. In de eerste plaats onder de muziekliefhebbers, die vroeger naar onze uitvoeringen in de Plantage en zo kwamen kijken. Ze komen niet meer en dat is wel wat teleurstellend, want je moet toch nog al wat blokken en repeteren om met een concert te kunnen komen en waar doe je dat tenslotte voor? Hier zit misschien wat televisie achter, maar afgezien daarvan is er ook een ver vlakking bij de zelfmusicerende jeugd. Er zijn heel wat sociale verbeteringen tot stand gekomen; er wordt de jongeren zo heel veel zonder slag of stoot in de schoot geworpen. Vroeger moest je knokken en staken om twee centjes loonsverhoging en de laatste jaren is het: „Asjeblieft, hier heb je het.En dat remt de activiteit. Het animeert niet om lid te worden. Bovendien zijn er de avonddiensten en het nachtwerk. Veel jongeren worden in beslag genomen door avondscholen, cursussen zus en cur sussen zo. De jeugd is veel meer bezet dan voorheen. Alles moet leren en studeren." Stijlverandering „Maar als je het mij vraagt is er een grote stijl verandering gaande. Het begint met de ontspanning. De jeugd speelt niet meer zelf, maar heeft een pick up en draait platen. En daarbij gaat de belangstel ling uit naar de moderne muziek. Wij hebben het in het bestuur uitvoerig besproken. De korpsen werken nog met het oude repertoire, met „Dichter und Bauer" en „Leichte Cavallerie"; dat kan mooi zijn, maar het wil er bij de jongeren niet meer in. Er moet eigenlijk een hele omwenteling komen, want er is een tegenstelling jong oud. De program-keuze is hyper-belangrijk. Het is voor de jongeren niet eenvoudig en weinig aantrekkelijk om de tegenwoordige nummertjes te spelen en voor de ouderen is het moeilijk zich aan te passen aan de nieuwe stijl. En toch willen wij het proberen. Wij zijn

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 8