DE BEJAARDEN keiaar: 81 jaar en zijn Het eigen potje ,,Die verwarming hier is goed", zegt ze, ,,en eenzaam hoef je niet te zijn want er is een overdekte gang: je kunt binnendoor naar je buren. De bedoeling is altijd geweest, dat er nog een derde flat bijkomt, en dat ge bouw zou dan een zaaltje krijgen, waar de zieken een plaatsje kunnen vinden. Ook zou er een keuken komen voor mensen, die tijdelijk niet hun eigen potje kunnen koken en een conversatiezaal voor de mannen om met elkaar te babbelen. Dat is hard nodig. De mannen hebben hier geen plaats om aan hun lief hebberijen te doen. Bovendien zou elke kamer ook telefoon moeten hebben, voor als er wat gebeurt ,,Er moet een opvangcentrum komen", zegt mevr. Koeten-Ooms, „want er zijn heel wat alleenwonende mannen, die niet goed voor zichzelf kunnen zorgen. Meer contact en meer gevoel voor de alleenstaande mensen, dat is nodig. Een opvangcentrum met een concierge en een keuken. Daar zou men dan contact krijgen met de mensen, die zich niet meer kunnen redden. Dat waren dan geen verloren mensen meer. Ze moesten drie keer in de week een warme maaltijd krijgen. Als je hun vraagtHoe help je je nu dan zeg gen ze: Ik pruts wel wat voor elkaar. Maar alsje blieft geen huisbezoek dan komen ze je uithoren en daar sta je meteen argwanend tegenover. Voor de Schiedamse Gemeenschap wil ik wel vertellen wat ik op mijn hart heb, maar ik hang mijn moei lijkheden niet aan de grote klok...." vijfendertig jaar, en zeif een druk gezin. Een uitkomst: verleden jaar kwam Dr. Duyster en die zei: Je moet gaan liggen, Hoogerboord, 't is nodig. Ik zei:Je hebt makkelijk praten, dokter, wie helpt dan mijn vrouw?". Oud-wethouder J. Din- vrouw 76. Die weet nog hoe het toeging in het oude Sint Jacobsgasthuis. Je moet naar bed, zei de dokter tegen zijn vader, je bent ziek! Maar vader wil de niet naar bed, want dan moest hij naar zolder en daar lag hij dan alleen. Zondag hebben ze hem naar boven gebracht en daar lag hij dan. Hij is er moederziel alleen geweest, toen hij stierf. „Toen heb ik gevloekt van hier en gunder: ik zal net zo lang vech ten tot arme oude mensen beter gehuisvest worden. Een halve eeuw geleden kwam ik in de Raad. Ik héb gevochten en ik moet zeggen: ook burgemeester Stulemeijer deed zijn best. Bij de opening van het nieuwe St. Jacobsgasthuis heb ik nog gesproken: Nu is het leed geleden. „Waarom", zo vraagt de heer Dinkelaar, „waarom saneren ze alleen maar melkboeren en bakkers en niet de dokters en verpleegsters? Eén dokter meest de zorg hebben over het hele flatgebouw. Ik heb een buurvrouw: haar dokter moet helemaal uit Oost komen. Stel je voor, dat haar wat gebeurt! Een verpleegster met een vaste opdracht zou wenselijk zijn. Hier woont ook mevr. Elizabeth Koeten-Ooms. Ze is 70 jaar. Volbloed socialiste: ze heeft acht jaar in de Raad gezeten en teert nog op het oude vuur. Als men een uurtje met haar heeft gesproken, loopt ze weer voorop in de hongeroptocht met het bord: We willen brood. We willen aardappelen! Nóg een kwar tier en ze plundert een aardappelkelder en is brutaal als ze zich verantwoordt bij de burgemeester: Hebben wij honger of Ci

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 17