38 C. M. STOUTHAMER Europoort, het is er, sinds 20 april. Als wilde de zon bevesti gend deelgenoot zijn van onze blijdschap bij de opening, zo stralend was het die dag. En nu kan het waaien en regenen, nu kan het hart-verkwik- kend zijn als op die dag, of neerdruk kend naargeestig, onze blijdschap blijft. En dat niet omdat Europoort door bouw, ligging en instelling de gelegenheid biedt nog meer te genie ten, of geborgenheid kan geven tegen guurheid en naargeestigheid, doch omdat Europoort voor Schiedam, voor ieder die Schiedam zal bezoeken en ieder die over Schiedam zal spre ken, meer is dan 'n gelegenheid die aan de daar vertoevende restauratie kan geven. Zeg: Holland, als ge in den vreemde zijt en dra zult ge bemerken dat er wordt gedacht aan boertjes op klompen, in het gunstigste geval aan tulpen. Maar hij die niet eerder iets van doen met Holland had, doch een maal naar de tulpen kwam, zag meer, begreep meer en nam alle indrukken mee naar huis. ZegSchiedam tot iemand die ge van buiten deze stad ontmoet; ge wordt gewaar dat hij onmiddellijk denkt aan „drank" en lachend het veelbetekenendegebaar maaktvande vlug kantelende hand naar de mond van het achteroverknikkende hoofd. Dat steekt u; ge wilt niet dat uw stad zó wordt gekenmerkt. Vlug wilt ge duidelijk maken, dat Schiedam heden ten dage wat betekent, dat het traditiebewust èn dynamisch leeft, en ge gaat spreken over de verschillende industrieën, de bijna 80.000 inwoners, het nieuwste stadsplan, dat Schiedam ook tot woonstad maakt, nieuwe in dustrieën, het wijs beleid en het elan van onze hoogste magistraat, en nog verder wilt ge uitweiden. Doch de ontmoeting is kort en de

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 18