ander loopt al weer verder. ,,lk kom weieens aan", roept hij achterom en weer is er het gebaar van de hand naar de mond. Waar ge op gewezen hebt, zei hem, op het eerste gehoor, zo weinig. Probeer ook maar niet met vele argumenten die vreemde ideeën weg te praten. Het zien van heel Schiedam komt wel, alsge eerst'n treffer kunt maken. Richt u op één punt. Het offensief is nu aan u. ZegSchiedam aan de Maas. Direct hebt ge aandacht ge vangen. Voeg er snel aan toegelegen aan het mooiste stuk, en ge slaat 'n bres in de onverschilligheid. Dan krijgt ge gelegenheid om te spreken over schepen en boten, het uitzicht vanaf de wal tot verre einders. Ga met hem in gedachten aan de rivier staanvóór uhet zicht, de weidsheid, het gaan en komen, de kranen en de masten; alle zijn direct associërende beelden, voelbare symbolen; om u heen: het totaal, schoonheid van de natuur en dynamiek van het twintig- ste-eeuws bestaanachter uuw stad, zich vernieuwend, uitbreidend naar alle kanten, plaatsbiedend aan nog vele bedrijven, doelbewust zich erop richtend ook een goede woonstad te zijn. Zeg: Schiedam, met.... óf trek alle beelden en associaties tot één saamgebald, vol spanning en suggestiviteit geladen code-signaal; .zeg: Europoort. Schiedam, werkend en stre vend, zoekend kansen en mogelijk heden, gestaag realiserend plannen en wensen, om zich heen geschapen de groengordel, waarvan de Maasbou levard het zicht op de rivier heeft vrijgehouden tussen de opdringende, knellende industriegebouwen en wer ven. Maasboulevard: zicht op de rivier en, door de tekenen van mense lijk leven daar: gelaat aan de rivier, met als bekroning Europoort: gelegen aan de rivier, uitstekend over het water; uit de verte reeds zichtbaar, voor heel het verkeer op het water: 'n signaal, 'n groet: Hallo, Hier Schie dam. Omdat dit er nu is en omdat spoe dig, na 'n voorbij-vaart, na enkele congressen hier, na wat bezoeken, Europoort een Schiedam-represen- terend begrip zal zijn, daarom blijft ons de verheugenis. De bouw Vraag niet welke de moeilijkheden waren die ontwerpers en bouwers hebben ontmoet, alvorens zij plannen niet meer behoefden te wijzigen en voordat zij definitief vorm konden geven en gedetailleerd uitwerken. De moeilijkheden en tegenvallers zijn vele geweest. Er waren om maar iets van het vele te noemenhet werken aan de rivier bij eb en vloed en de voorschriften (gelukkig ten leste soepel gehanteerd) van,,Waterstaat". En bij dat alles de situatie, waarin de ruimte en het licht, de hoge hemel en het klare water, voor lijn en vlak mee- of tegenspelers zouden kunnen zijn. Alvorens een waardering mag wor den uitgesproken eist doorgaans de zorgvuldigheid beschouwing van de omstandigheden waaronder iets tot stand kwam. Hier, bij Europoort, kan dit gerust worden nagelaten, want zelfs al zouden er geen problemen geweest zijn, dan nog zou dit bouw werk, zoals het daar staat, het volle pond der bewondering verdienen. Bezien vanaf het water en vanaf het land, van welke kant men ook komt, bevredigt het door zijn esthe tische vormgeving. Het heeft een ferme structuur en opvallend mooie lijnen en vlakken. In weidse omgeving geplaatst, is het daarmee in klare harmonie. Deze creatie van Swaneveld en Goslinga is duidelijk gebouwd voor een bedrijf dat in de meest letter lijke zin van het woord restaurant wil zijn. Van buiten lokt het door vorm en ligging de daar vertoevende, wiens onbestemde verlangens worden ver sterkt naar rust en behagelijk genie ten van alles wat de omgeving met haar weids verschiet aan uitzicht biedt. Binnen geeft het de bezoeker de voldoening niet terwille van verpo zing en comfort het verrukkend uit zicht van zojuist te hebben prijsge geven, doch hier te hervinden het fascinerende schouwspel. Om dat te bereiken hebben de ar-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 19