40 dering; bij de zwarte, met ge wassen graniet bezette pilaren; en bij het open blokvormige buffet dat aan de westzijde zowel ten op zichte van bediening als bezoek zeer nuttig daar gesitueerd het hori zontale lijnenspel doorkruist, waar door enige geslotenheid achter het buffet wordt verkregen, terwijl het uitzicht aan alle andere zijden, spe ciaal dat over de Maas, geheel vrij is gebleven. Wie de sensatie kent van het zijn op een flink schip wanneer het een haven binnenvaart, weet dan nu hoe het is in Europoort. Op het ver over het water uitste kend terras: als op het dek van 'n schip. Binnen in het café-restaurant of op de bovenverdieping wijd heen- ziende over het terras, als in een kolossale stuurhut. Het interieur, beneden, bestaat uit de ruimten voor café en restaurant, gescheiden door een geheel glazen wand, zodat het uitzicht, waar ook, onbelemmerd blijit. Naast de betim mering is gebruik gemaakt van gele bezande strangperssteen. De wandschildering is van de jonge Schiedamse kunstenares Elisabeth van den Akker, die met dit werk toont chitecten alle mogelijkheden die plaats, omgeving en materiaal boden, uitgebuit. Bijzonder opmerkelijk is de struc tuur met de overstekende, zuiver horizontale vlakken, die van buiten waargenomen worden als witte ban den, geaccentueerd door het nuan cerend wisselend blauw-grijs van lucht en water. De wanden praktisch geheel van glas, hetwelk slechts op enkele plaat sen gevat is in stalen of hardhouten raamregels geven aan het geheel de indruk van flonkerende doorzich tigheid. Hier kan waarlijk worden gespro ken van functioneel organisch bou wen. Terwijl kennelijk zeer doelbe wust schoonheid werd gediend, dwingt het ook van de meest starre volgeling van de code: vorm volge functie, be wondering af. Doorgevoerd spel Het spel met lijnen en vlakken, met open en gesloten delen, wordt binnen voortgezet. Men treft het weer bij de betimmering met het voorname teak hout, met daarboven tussen wand en plafond de strip-vormige wandschil-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 20